| Sebytza21 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de masina mea Skoda Ocatvia 1 -2007. Am sezisat acum pe zapada cand pun frana puternica,ca in pedala de frana simt niste batai si rotile masinii nu se blocheaza, fapt datorat abs -ului, nu i asa? Problema e ca in bord nu mi se aprinde abs ul deloc... el functioneaza sau nu?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Exact. E foarte bine asa. Il simti in pedala atunci cand intra efectiv in functiune.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Martorul de abs se aprinde doar cand ceva nu e in ordine. Cand functioneaza bine nu trebuie sa se aprinda nimic

andreia67
| andreia67 a răspuns:

ABS-ul este si chiar functioneaza, asa se simte cand intra in actiune. Martorul de ABS se aprinde doar cand pui contactul dupa aceea se stinge. Daca nu se stinge sau se aprinde in timpul mersului inseamna ca sistemul ABS are o problema.

| Sebytza21 explică (pentru andreia67):

Mi se aprinde cand pun contactul, si dupa aceea se stinge. dar ma gandeam ca e ca la ASR ca atunci cand derapeaza masina se aprinde si ma gandeam ca atunci cand pun frana pe zapada ar trebui sa se aprinda la fel si ABS -ul. Deci sa inteleg ca el functioneaza si nu trebuie sa se aprinda cand intra in functiune?

| andreia67 a răspuns (pentru Sebytza21):

Exact. E foarte bine asa. Il simti in pedala atunci cand intra efectiv in functiune.

| Uvox a răspuns:

Se aprinde cand pui contactul ca sa vezi ca indicatorul funcționează (la fel si pentru restul) după care daca este ok se stinge. Daca se aprinde e problema.