| anonim_4396 a întrebat:

am si eu un audi a4 b5 1.8 125cp si nu știu de ce imi baga ulei in antigel, oare sa fie racitorul de ulei spart in zona lui prezintă niste scurgeri? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Este posibil sa fie racitorul de ulei.
Trebuie sa mergi in service deoarece este destul de dificil de inlocuit.Se demonteaza Ac-ul, alternatorul, galeria de admisie
Si sa le zici sa-ti inlocuiasca toate garniturile pe unde demonteaza, ca o sa ai probleme daca le pun inapoi tot pe cele vechi.Cat timp nu umbli la ele este ok, dar daca ai demontat trebuie garnitura noua.

| Quassaar a răspuns:

Sigur ai trei răcitoare pe motor, unul de ulei, unul al lichidului de răcire și unul pentru A.C? Mi-e greu sa cred. Personal nu știu mașini cu răcitoare de ulei. Cel mai probabil ai garnitura de chiulasa "împușcată"in zona de înaltă presiune, de trecere a uleiului dinspre pompă, spre chiulasă. Presiunea uleiului fiind mai mare decât a lichidului de răcire, acesta îl contaminează.