| biNNeL a întrebat:

am si eu un casetofon de masina Sony Xplode + 4 boxe Sony xplode,dar am o problema cu el, cand il dau mai tare de 27 volum,mi se stinge automat si se aprinde, aveti idee de la ce e?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Incearca sa faci asta in timp ce rulezi cu masina si vezi daca la fel se intimpla. Daca in mers nu ai problem atunci este de la baterie nu poate duce cind boxele cer mai mult.Bateriile sint de mai multe feluri in ce priveste amperajul. Cele ieftine daca pui statie si boxe mari nu pot duce imediat se opreste.Cauta si vezi la baterii sa vezi diferiti amperi. Daca insa problema apare sin in mers atunci poate ai ceva scurt sau nu sint bine stranse legaturile.Sau poate fi si doar de la boxe pentru ca sint de impedanta mica si nu popate duce cit scoate casetofonul tau.Si se opreste pentru a nu arde boxele.Cauta si verifica.Altaceva nu stiu ce ar putea fi.

| biNNeL explică (pentru relian):

Boxele cred ca duc, sunt din aceeasi gama cu casetofonul, adica cumparate Special pentru EL, sunt boxele lui.

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Exact aceeași problemă o am și eu.
Pur și simplu nu-i dau de cap.
I-am făcut alimentare direct de la baterie, cu baterie nouă și tot se oprește.
Înainte, mergea 4-5 ore cu motorul oprit, dat tare cu bass maxim și loudness activ.
Acum, cum vine puțin bas, se oprește, de multe ori, doar dacă apăs butonul pentru CD, se oprește.

| RB26DETT a răspuns:

Nu cred ca are destula putere, nu cred ca duce cat duc boxele, ori bateria de la masina e slaba. Poate fi un posibil scurt circuit sau cine stie ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. ia curent direct de la baterie si inseriaza o siguranta de 20A pe cablul de +.Ia minus direct de la caroserie.
2. verifica ce difuzoare ai si daca ai cablurile izolate.

| Cecan_Catalin_1994 a răspuns:

Trageti alte fire de la baterie direct la cas