| Valentin9620 a întrebat:

am si eu un Opel astra 1.6 16valve benzina, model Njoy an 2003, recent luat. Am o problema cu ea, de cateva saptamani merg cu masina 10-15 km, iar dupa incepe sa-mi faca figuri, alteori chiar si cand plec de pe loc cu ea, nu e vorba de drum lung sau ceva. Ce figuri imi face? Imi moare motorul in momentul in care nu mai turez masina, adica daca incerc sa franez sau s-o bag pe liber, cand turele se duc la 900, ea pur si simplu moare, nu stiu ce sa mai fac... va rog ajutati-ma cei care ati mai intampinat situatia, daca nu ati inteles indetaliat problema, va mai pot ajuta cu alte detalii. Multumesc

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Cine ti-a spus sa-ti iei opel? De ce l-ai ascultat? Acum na, te vei chinui cu ea, nu este asa prietenoasa, macar este cat de cat ieftina la piese si alte alea...
Du-te in service cu ea, vezi ce are!
Cand o lasi la relanti scade turatia sau se opreste brusc? explica putin sa-mi dau seama cam cum face? incepe sa trepideze?

| Valentin9620 explică (pentru RB26DETT):

Cand o las in ralatiu, incepe sa si trepideze si scade turatia, nu se opreste brusc... scade asa si nu se opreste la 900 de ture cum e normal, cade jos pana la 0 ture

| RB26DETT a răspuns (pentru Valentin9620):

Verifica socul!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tipic Opel.

| Diavolcata a răspuns:

Probabil senzoru de viteza, nici eu nu stiu de unde e scaparea asta dar eroarea e de fapt de la regulatorul clapetei de acceleratie. Sau de la pistoane sau fisa. Succes, dar mai bine du-o la un testar.