| eddyeduard a întrebat:

am si eu un scuter de 49cc Aprilia rally si l-am adus din Italia si vreau sa il inscriu dar am doar certificatul de inmatriculare, se poate inmatricula doar cu acesta? Si daca da ce acte sunt necesare. Dau Funda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuterul de 49 cmc se incadreaza la categoria moped si se inscrie la primaria localitatii tale de domiciliu.
Pentru inscriere va trebui sa dai o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, ca ai obtinut legal scuterul si nu este furat. Cu aceasta, certificatul de inmatriculare, dovada efectuarii ITP, adeverinta ca ti-ai platit impozitele si taxele si cartea de identitate vei putea inscrie scuterul.

| sergiu151 a răspuns:

Nu poti iti va cere si talonul