| Damian_Roland_1996 a întrebat:

am o intrebare am un scuter aprilia sr de 49cc si vreau sa pun pe el o baterie de 12V 12Ah, se poate sau ii prea mare?

Răspuns Câştigător
| xDanyxDany a răspuns:

Nu exista "prea mare" poti pune pe el si de 200Ah, Ah inseamna amperi pe ora, adica daca tu ai o baterie de 12v 12Ah si sa zicem ca electromotorul consuma 1Ah inseamna caci consuma un amper la o ora, adica bateria ta de 12Ah te va tine 12 ore sa ii dai intruna la automat in cazul unei baterii de 50 Ah la fel, te va tine 50 de ore sa-i dai cheie. Dar mai este o chestie, pe baterie scrie asa: 12v 12Ah si exemplu 100A astia 100A astia sunt amperii pe care ii suporta electromotorul, adica daca electromotorul tau suporta 100A si pe baterie scrie pana in 100A e ok va merge ok, daca depaseste 100A ti-l va arde. Deci "A" este puterea de demaraj, daca nu tii cont de ea vei arde electromotorul, si 12Ah este capacitatea bateriei, asta nu arde electromotorul, cu cat e mai mare numarul de la "Ah'' cu atat te va tine mai mult, dar cu cat este mai mare numarul de la "Ah'' cu atat e mai mare si numarul de la "A" deci sa tii cont de numarul de pe vechea baterie, daca pe vechea era 50A exemplu si pe asta noua ai 70, e cam ok, nu e nici bine nici rau...

1 răspuns: