| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 a întrebat:

Vreau sa mi cumpar un scuter si nu stiu ce acte sunt necesare pt a circula cu el. Am gasit un aerox din 2003 cu set motor de 80 si in acte de 49cc. Omul are la el decat talon de italia care e tradus si legalizat. A spus ca face si contract de vanzare cumparare. Vreau sa mi spuneti ce acte mai imi trebuiesc. Funda. Ms

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa-l inmatriculezi.
Pentru aceasta trebuie, pe langa contract si talon, o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, ca scuterul este dobandit pe cale legala si nu este furat. Apoi trebuie sa-i faci ITP la RAR si sa inchei o asigurare RCA.
In al doilea rand ai nevoie de un permis de conducere de categoria A1, se obtine dupa ce faci o scoala de conducere si reusesti la testele teoretic si practic.

| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 explică:

Cine trebuie sa faca si unde se face declaratia pe propia raspundere?

| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 explică:

Cum se procedeaza la itp daca am set de 80 pe el si in acte are 49cc, ii spun direct celui de la itp sau nu i zic, e vreo sansa sa nu mi faca itpu sau sa nu si dea seama,