| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Am un Astra g 1.7 CDTI 80 CP an 2004. Nelamurirea mea este, cand intra turbo la masina, sau turbo merge tot timpul? Trebuie sa merg cu ea mai turata ca turbo sa intre mai tare? Daca ma puteti ajuta va rog! Multumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut un Opel 1.7 diesel, dar nu era CDTI, ci TD/TDS. Pe Astra G este un motor foarte asemanator (aproape identic), dar daca nu ma insel, are literele DTI, si e provenienta Isuzu.
Daca e din ala Isuzu si nu e CDTI, probabil turbo "intra" ca si la a mea, la o anumita turatie. Nu stiu daca el se invarte si sub acea turatie, poate da, insa abia dupa o anumita turatie se simtea, si incepea si sa se auda (turbina mea era pe duca si facea galagie, in mod normal nu prea se aude).

| MariusF23 a răspuns:

Turbo-compresorul ajuta motorul sa ia mai mult aer intr-un timp mai scurt, fapt ce ajuta motoarele diesel sa ajunga la performante decente. Turbo-ul functioneaza mereu, porneste odata cu masina, si cum am zis mai sus, baga aer fortat in motor in cantitati mari, depinzand de cat de sus e in ture.

| Ciprian_Jurchela_1986 explică:

Si atunci de ce trebuie sa mergi cu nasina turata? De ce se infunda?