| Ionescu10567 a întrebat:

Salut TPU Am un e46 2.0 diesel 2003. Am avut un acident cu ia destul de grav pe partea dreapta fata. După acident nu am constatat nici o problema la motor dar acum după 2 săptămâni am pornit motorul și...
Am băgat cheia im contact și am dat curent la borne mi sa pornit ventilatorul făcând foarte urat ambalanduse foarte tare, am pornit motorul și merge frumos câteva secunde după se accelerează singur și toată masina trepideaza foarte tare și după oprirea acestuia scot cheia din contact și continua să meargă încă patru secunde după aceasta pana să se oprească

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu are a face accidentul cu ce se intampla acum.Ori daca a fost avariat acel ventilator, ar putea fi si de acolo.Dar daca nu a fost lovit, cabluri rupte, sau stiu si eu sa se ia izolatia de pe ele, atunci nu vad legatura.
In 2 saptamani a mers fara problema, acum s-a intamplat, deci accidentul nu are a face cu ce se intampla acum.
Ventilatorul pleaca ca asa trebuie sa plece, mai alels daca este electric, cand pornesti motorul, daca ai un singur ventilator, ala va pleca si el.
Ca face urit, este pentru ca probabil sor fi dus rulmentii sau ce are ala lagare, ori tu trebuie sa stii mai multe.Treb sa deschizi capota sa pornesti si sa te uiti la acel ventilator, sa nu atinga ceva, iar daca nu atinge, atunci rulmentii ar fi de vina, vezi, auzi si tu de unde vine acel zgomot.

Dar din anul respectiv, tot ce se poate sa se fi dus ventilatorul, masina e veche, nu tine acel ventilator o vesnicie.

Faptul ca nu se opreste dupa ce opresti motorul, ar putea fi pentru ca ai avut AC deschis, in cazul ala, ventilatorul obligat trebuie sa porneasca, la unele masini sa mai functioneze si dupa oprirea motorului.

Vibrea toata masina, doar de la ventilator wow, dar ce ventilator ai laughing
Vibreaza masina de la ventilator, sau de la motor?
Deci trebuie sa schimbi acel ventilator cu unul nou, atentie nou sa fie, nu lua de la dezmenbrari, alea is ca si al tau, vechi, cumperi si se poate duce in timp scurt, chair daca este bun la inceput.

Chestii electrice la masina se pun noi, nu pui nimic electric de la dezmembrari.

| Ionescu10567 explică (pentru relian):

Mulțumesc mult, am pus această întrebare pentru că marea majoritate a mecanicilor mi-au indus turbina ca și motiv principal

| relian a răspuns (pentru Ionescu10567):

Ce legatura are turbina cu ventilatorul masinii? Nu stiu la ce mecanici ai fost, ori poate ca ai inteles tu altceva.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ce a însemnat "accident destul de grav pe partea dreaptă"? Doar lateral portiere sau ușă față, stâlp și parte din aripă?
Căci, chiar dacă nu a fost afectat vizibil motorul, este posibil ca să fi fost slăbite sau nu rupte șuruburile de fixare ale motorului pe partea dreapta. Sau alte șuruburi, buloane să fi fost slăbite, rupte.
Are trebui desfacută întreaga parte din față și verificate toate fixările, să nu cumva să fi fost slăbite, rupte.