| eusebiu27 a întrebat:

am un Ford focus mk1 2002, astăzi veneam cu ea de la drum lung și dintr-o data mașina refuza sa mai între in viteze.Tin sa precizez ca mașina a rămas oarecum blocată intr-o anumită viteza deoarece poate pleca de pe loc dar nu poate schimba.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate sa i se fi rupt furca (este partea care caontinua maneta schimbatorului. Am patit si eu asa dar in punctul mort. Am desfacut capacul (era mai usor pe vremea aceea: circa 15-20 ani), am bagat in viteza a 3-a si am mers mai departe. Tu ai avut noroc. Poate fi si blocata cutia! Pana n-o vede un meserias nu se poate pune un diagnostic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A cedat ambreiajul.
Vezi in prima faza daca e ok pompa de ambreiaj din spatele pedalei, ala e punct foarte slab la ele. Daca e curs pe pompa si pe pedala, poate fi de acolo, dar s-ar simti pedala destul de aiurea. Vezi si conducta care intra pe cutie.
Vezi daca reusesti sa schimbi vitezele cu motorul oprit.

| eusebiu27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu merge sa schimb viteze cu motorul oprit nu intra viteze iar mânerul zici ca e jucărie nici nu zicn ca cuplează

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru eusebiu27):

Dacă umblă liber schimbătorul, atunci s-a rupt sau a sărit un cablu.
Are timonerie cu două cabluri, din schimbător până pe cutie.

| DaniTDCI a răspuns:

Timoneria