| Andreii14M22 a întrebat:

Salut, am o mica problema cu masina, am avut un drum destul de lung de 120km, dupa ce am ajuns, am oprit masina, am lasat-o vreo 1 ora jumate', dupa asta am mers vreo 1 km, si cand am intrat intr-un loc cu parcari, am luat o mica curba, eram in viteza a 2, am pus frana, si am plecat dp loc in viteza a 2, dar a murit motorul...
Dupa asta, am incercat sa pornesc masina, nimic, am oprit pe cineva, iar el a miscat putin bujiile de la baterie.
Dupa asta am stat 2 min si a pornit.
Nu am avut probleme de genul pana acum, asta s-a intamplat ieri, incerc si azi si vad ce iese.
Am patit asta doar o data, si nu stiu ce sa fac, omul care m-a ajutat, mi-a zis ca e masina zdravana, si ca nu are nimic.
Masina este un Ford Focus 2003(benzina)
Stie cineva care poate fii cauza, si daca e costisitor?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Date eronate, insuficiente.

| mihai69 a răspuns:

Bateria nu are bujii, are doar borne.
Mașina ta n-are nimic.

| Frank51 a răspuns:

rolling on the floor bujii la baterii, man you really made me laugh.

Din câte ai zis probabil nu au fost prinse bine firele la bornele bateriei, verifică să fie bine prinse și bateria să fie la locul ei, să nu se poată mișca.

| MihaiDenis a răspuns:

Conteaza, mie nu mi sa mai intmplat asa ca eu pot sa plec de pe loc cu trapta 5 dar omor ambreajul. De la borne poate ti sau miscat.

| Andreii14M22 explică:

A da, scuzati-ma, era seara si eram foarte obosit cand am pus intrebarea, voiam sa spun bornele bateriei.
Acum ca ma gandesc, si mie mi se pare amuzant, dar da, a miscat putin bornele, nu cred ca erau oxidate sau cv, ideea e ca si firele de la borne erau stranse si nu se miscau sau cv.
Ciudat e ca masina s-a oprit in timp ce mergeam, intr-adevar, am incetinit in viteza a 2-a pana s-a oprit motorul, dar dupa dc n-a pornit?