| IonutMadalin1 a întrebat:

Salut TPU,am un golf 4, dupa ce pornesc motorul si o accelerez putin apare o bataie jos in stanga pe partea soferului, aveti idee ce poate fi?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eeee... Un 'volzvagan'!
Nu mai retin cum e amplasat motorul tau (parca 1.6 16gauri ai), dar cred ca in partea soferului e cutia... Foarte "bune" cutiile, n-am ce zice, dar in fine laughing
Numai daca aude un mecanic bataia, iti poate spune de la ce poate fi.
Asa, pe net, nu-ti poate spune nimeni ce are.

| IonutMadalin1 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cand o accelerez mai tare se misca schimbatorul de viteze...

| darrio2007 a răspuns (pentru IonutMadalin1):

Ceva de la cutie.Dar greu de pus un diagnostic doar din ce scriem aici.Un service ar fi cel mai indicat.Si,bineanteles,un mecanic bun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutMadalin1):

Asta cu miscatul schimbatorului e de obicei de la tampoane. Ori e uzat, ori rupt.
La VW-uri se cam rupe ala din fata, de sub radiator (sau langa radiator, pe acolo).

| IonutMadalin1 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred,si de curand incepe sa faca figuri si la relanti, adica are fluctuatii...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutMadalin1):

Are un prieten Leon 1.6 16v (aceeasi mecanica ca al tau), si s-a plans de aceleasi probleme...
Se simteau niste socuri la motor, am crezut ca sunt tampoanele, dar in service i-au zis ca de fapt motorul dadea in nas, parca avansul era.
Iar cu oscilatia la relanti, parca a rezolvat-o, dupa ce s-a plimbat de cateva ori in service, ca nu mergea deloc ok. Aia au dat vina de fiecare data pe clapeta, cica e punct slab la motoarele astea (sunt curios care-s punctele tari rolling on the floor ).
Tu parca intrebai de alte masini, cum de ti-ai luat prostie d'asta in 16V?

| IonutMadalin1 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ehee..gasisem un opel astra h la Galati in 3000e dar s-a vandut si asa am zis sa iau un wv golf 4 16v...