| XterIasi a întrebat:

am un Mercedes C270 2002 cu jante pe 16 dar am gasit un model de jante foarte faine(pretul si starea lor sunt convenabile doar ca sunt pe 18 inch, ce spuneti s-ar merita sa pun pe 18? Ce avantaje si dezavantaje au?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Exista doar doua avantaje:
1.Aspectul
2.Stabilitatea

In schimb, la dezavantaje, avem mai multe, voi enumera cateva din ele:
1.Principalul dezavantaj este costul cauciucurilor care va fi mult mai mare. (Cel mai adesea de la dublu in sus).
2.Un alt dezavantaj este suprasolicitarea suspensiei, altfel spus, la drumurile noastre, articulatiile masinii vor fi suprasolicitate si vor ceda mult mai repede.
3.Confort redus.
Odata cu cresterea in inch a jantelor, si scaderea talonului anvelopei, masina va deveni mai rigida, astfel incat vei ajunge sa simti mai pronuntate toate denivelarile/gropile.
(Asta este in stransa legatura cu ceea ce am spus la punctul 2)
4.Consumul.
Cu cat jantele sunt mai mari, cel mai adesea sunt mai grele, prin urmare si consumul va creste.

Daca merita sau nu, ramane doar la aprecierea ta, si respectiv, de starea drumurilor din zona in care circuli.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar in primul rand ai voie sa puo de 18? In civ ce scrie?