| costy9603 a întrebat:

Am un moped si vreau sa il vopsesc.Partile din fier stiu ca trebuie frecate cu ceva pe nume "smirghel" pentru a indeparta vopseaua veche.Partile din plastic trebuiesc frecate sau dau direct pe vopsea? Si cum se aplica vopseaua la spray? Mai trebuie sa dau cu grund. funda, si daca vreti imi puteti spune chiar si etapele unei noi vopsiri.nu uitati de funda

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Deci sa inteleg ca nu vreau vopsea progesionala cu cuptor si asa mai departe vrei cu spray ca sa te tina 1-2 sezoane. Se procedeaza si pentru metal si pentru plastic in felul urmator:

- Se curata foarte bine cu apa si detergent de masina;
- Se freaca cu smirghel dar cu apa nu smirghel ud toate zonele care urmeaza sa fie vopsite si in trepte prima oara cu un smirghel foarte abraziv, dupa aia cu unul mai fin si tot asa pana ajungi la smirghel de 1000 deala care aproape nici nu se simte la mana dar cu acela freci foarte mult si foarte bine pana suprafata devine neteda;
- Se curata iar cu apa si sampon pentru spalat masina;
- Se lasa sa se usuce si ultima etapa fara apa pe uscat se da cu smirghel foarte fin tot de 1000 sau chiar 1200 daca gasesti dar se gaseste greu cel de 1200 si freci pana totul devine oglinda adica foarte fin la atingere;
- Se spala cu degresant care se ia de la magazinele de piese auto dar ai grija este cea mai importanta etapa degresantul fiindca daca nu se va cojii vopseaua dupa 2-3 saptamani deci degreseaza foarte bine absolut tot;
- Lasa totul sa se usuce foarte bine sa nu mai fie nici un pic de umezeala;
- Mai da inca o-data cu degresant si apoi lasa iar sa se usuce foarte bine;
- Lipeste cu banda adeziva absolut toate partile mopedului care nu vrei sa fie vopsite inclusiv marginile si tot ce este nevoie nu te baza pe faptul ca nu le atingi cu spray-ul;
- Da cu spray dar nu foarte de aproape fiindca va iesii ca naiba si in 15 nuante, este de prefarat sa dai mai superficial dar sa dai de doua ori nu o singura data si straturi uniforme!

| mgtow a răspuns:

Chiar daca e plastic se smirgheluieste ca partea metalica pana ramane culoarea mata si fina la atingerea cu mana. Apoi desengrasezi cu un lichid care din pacate nu stiu cum se spune la noi in Romania si dupa ce se usuca dai cu spray de la 15 cm distanta dai o capa astepti sa se usuce apoi dai alta si lasi sa se usuce definitiv. Pasul final consista sa aplici lac (daca vrei tu) dar si vopseaua de spray luceste oricum. Eu am lucrat 6 luni intr-un atelier ca vopsitor - tichinigiu in strainatate de aia ti-am zis ca nu stiu cum se zice in romaneste lichidul acela care se aplica dupa smirgheluire.

| 9gygy a răspuns:

Partile din plastic trebuie frecate si ele si apoi date cun un primer inainte de da cu vopsea, altfel vopseaua va sari dupa 1-2 luni, chiar si mai devreme. Restul. au dat alti useri raspuns. happy

| Stefan001 a răspuns:

La partile de fier cureti mai intai de mizerie apoi dai cu smirghel pentru a inlatura vopseaua veche pentru ca fierul este putin mai dificilwinking.La partile din plastic:
-in primul rand daca ai abtibilduri acoperale cu scoch sai dezlipestele(in caz ca le dezlipesti o sa ramana licpici-il poti curata cu benzina sau diluant)
-apoi speli si aprtile din plastic cu apa si detergent de vase sau ceva nu cont
-astepti sa se usuce si incepi lucrul
Vopeseaua la spray este cel mai usor de aplicat:
-Agiti tubul si pulverizezi vopsea de la aprox 25 de cm pentru a nu lasa dare de vopseaua(stii u la ce ma refer)
apoi lasi mopedul sa se usuce pana a doua zi si gata e GantZalaughing
Funda?!big grin

| Stefan001 a răspuns:

Omule poate vrea sa iese si el mai ieftin cate sprayuri crezi ca are? Se tine si la un strat! nu trebuie sa dai doua baietewinking! nu da banii degeaba ca se prinde sia sa si eu mi-am vopsit scoterul!