| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Azi am vrut sa vopsesc consola centrala (aceea gri) din bord la Logan. Am vrut sa o vopsesc cu Spray albastru da nu prinde vopseaua care e cauza? Trebuie sa cumpar Grund pentru plastic? !

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vopsea ai ales, dar depinde cel mai mult de cat de bine ai pregatit plasticul pentru vopsire.

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru suntserios):

Pahi cum sal pregatesc l-am socos din bord si am dat cu spray si nu se prinde

| LTAA a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Cu un marker permanent nu merge?

| OldSoul a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Desigur cat nu se prinde atat timp cat nu l-ai pregatit deloc.
Inainte suprafata trebuie pregatita, degresata, eventual slefuita cu hartie abraziva fina, mai apoi cel mai bine ar fi sa o dai cu un strat de grund, dupa care il mai slefuiesti odata, mai apoi poti aplica vopseaua, 2-3 straturi.

| suntserios a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Pai normal ca nu a prins daca ai scos-o din bord si ai dat peste ea cu tot cu lacul ala si mizeria care era pe ea.

Trebuie degresata, slefuita, degresata iar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum adica nu prinde?
Pana si pe geamuri prinde vopseaua... Nu inteleg ce 'nu prinde' la tine.
Oricum, trebuia pregatita suprafata, adica slefuita cu 600-800, apoi stearsa, suflata si degresata. Asta ca sa nu-ti puste vopseaua.
Dar ca sa "prinda", trebuie sa ai rabdare si sa dai multe straturi subtiri. Banuiesc ca tu ai inceput sa dai ca si cu trafaletul, pana vezi colorat... In cazul asta, nu degeaba vopsitorii castiga mult laughing