| Den1470 a întrebat:

Salut TPU,am un Opel Astra G Break, si am cauciucuri de 195/65/15 si as vrea sa pun cauciucuri de Golf 4 Break, de 215/65(nu mai stiu sigur)/17 toate 4 rotile.Intrebarea mea este daca pot, afecteaza masina in timpul mersului sau ceva de genu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu sunt trecute in cartea masinii inseamna ca afecteaza... mai ales la itp sau daca dai peste un politist mai zelos.

| OldSoul a răspuns:

De putut, da poti, acum desigur cu jantele necesare, de afectat nu ar trebui sa afecteze nimic cat timp ET-ul jantelor este corect, dar s-ar putea sa te afecteze la portofel daca te opreste politia...

| Nexxon a răspuns:

Din punct de vedere tehnic, diferente intre cele doua dimensiuni este de 12%, diferenta maxima acceptata este de 4%. Daca schimbati anvelopele 195/65R15 cu 215/65R17 cand vitezometrul o sa arate 100 km/h, de fapt o sa aveti viteza de 112, 1 km/h.

Din punct de vedere legal, noile dimensiuni trebuie sa figureze in Cartea de Identitate a Vehicului, altfel riscati sa aveti probleme la ITP/control rutier.

Dimensiunile alternative pe R17 ar fi 225/45R17 cu o diferenta de 0%. Pe magazinul online de anvelope Nexxon gasiti cu siguranta cauciucurile potrivite: http://www.nexxon.ro/....../anvelope/