| 10Bubico a întrebat:

Salut TPU!
Am un Opel Corsa C 1.2 benzină și astăzi mirosea a benzină cand treceam pe lângă el! Cand m-am uitat sub el, am observat că pierde pe la filtrul de benzină! In partea spre motor totul e curat, însă în partea spre rezervor a mașinii e plin de benzină si in locul în care era am gasit pată de benzină! Am pornit-o si m-am băgat sub ea să văd dacă picură pe undeva, însă nu picură!
Ce credeți că poate avea? Mulțumesc și la multi ani! Funda!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu asa se rezolva o scurgere de carburant. Poate iti ia foc masina, pana cand vine vreun adolescent de pe TPU sa ghiceasca defectiunea ta.
Masina ta trebuie sa ajunga pe o rampa/elevator, in mainile unui mecanic dotat cu un filtru de benzina nou, care sa observe pe unde curge/curgea benzina.
Te expui unui risc enorm, mergand cu scurgere de benzina.
Acolo ai un filtru de benzina metalic, pe care se conecteaza conductele cu doua clipsuri de plastic. Trebuie vazut ce anume pierde pe acolo.

| relian a răspuns:

Daca scapa pe la motor, normal se duce in jos, sub masina este curent de aer, cand masina se deplaseaza duce picaturile alea si spre spate, asa apare benzina unde spui, spre spate.
Daca ai vazut pe unde scapa, remediaza, schimba ce e acolo, furtun, colier, si aia e tot.

Cum adica te-ai bagat sub ia sa vezi pe unde picura si nu picura? Incepi prin a spune ca pierzi benzina pe la nu stiu ce filtru.
Apoi la sf o bagi pe aia ca nu pierde pe nicaeri laughing pana la urma ai gasit, ai vazut ca picura sau nu? Nici tu singur nu mai stii ce scrii.

Daca ai gasit pata de benzina, jos banui, inseamna ca pe undeva se pierde benzina, aia na ajuns acolo de altundeva.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cand ai inlocuit ultima oara filtrul de benzina, s-ar putea sa ai surpriza sa fie cel din fabrica.
Apoi cu varsta cuplele alea rapide devin foarte rigide si nu mai etanseaza.

| TudorDD a răspuns:

Sigur? Sigur asa este? Mie mi-au spart rezervorul in parcare sa fure benzina, aveam balta de benzina pe langa masina. Tie nu ti-o fi spart rezervorul, poate au reușit sa scoata cumva pe la filtru pe acolo, zic si eu

| Simpatic a răspuns (pentru TudorDD):

Inca mai fac meltenii chestii de astea cum faceau in anii 90 la dacii?
Iti dai seama dupa chestiile astea cat de saraci suntem ca popor, unii sparg rezervoarele altii iti taie catalizatorul, astia ar trebui violati in puscarie numai pentru chestiile astea de nimic pe care le fac!
Este josnic sa primesti condamnare pentru ca furi din rezervoarele oamenilor, pe langa asta le strici si rezervoarele oamenilor
Ce inculti, daca ii iei la bani marunti multi dintre astia care fac fapte de genul asta, stau pe banii tarii pe ajutoare sociale si alte indemnizatii!