Întrebare recomandată | teoooGT a întrebat:

Am un peugeot 206 si de curand i-am schimbat termostatul.
Dupa ce i-am schimbat termostatul terocupla de la radiator pleaca imediat si mi se opreste la 60 de grade. Apoi porneste iar...

Care este cauza? Are senzor de caldura a apei sau cum?

1 răspuns:
| ionutz03 a răspuns:

Tocmai asta e si rolul termocupei. Are un senzor de temperatura ca sa nu iti foarba motorul. Cand ajunge la o anumita temperatura (de obicei peste 90-95 grade) porneste pentru a raci motorul, Daca iti porneste pe la 60 grade o posibil sa ai probleme cu senzorul de temperatura.