| nelutu33k a întrebat:

am un scuter piagio nrg mc2 merge foarte bine dar am mers vreo 5 km cu el si am verificat apa si nu se consumase delec aproape din rezervorul de apa
...racire pe apa
cata apa trebuie sa consume in mod normal
ofer funda

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Asta e menirea apei de răcire, să răcească tot timpul motorul, fără să se consume, să picure pe undeva, etc... Dar e bună ideea ta, că mai controlezi nivelul din când în când, ca să nu scadă, pentru că dacă rămâi fără apă se calează motorul. Mare grijă înaintea începerii iernii să controlezi temperatura apei, să nu îngheţe (şi dacă nu circuli cu scuterul îngheaţă apa) deci să bagi antigel în apă care să reziste până la —20°, —30°. Apoi chemi un prieten care are aparat de măsură a densităţii, să-ţi măsoare, sau îţi iei tu unul, că sunt cu 9.99 lei la orice magazin cu piese auto... Asfalt uscat! big grin

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Daca motorul are racirea pe apa (antigel) asta nu inseamna ca trebuie sa o consume.
Deci e normal sa nu observi vreo modificare.