| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, am un tub bass DIBEISI cu statie incorporata iar la statie am doar L si R pe amplificare( condensator activ) plus 2 filtre Sub gain si frequency, cum trebuie sa setez gain ul si frequency? Trebuie ca gain u sa fie mai mare decat frequency?. Apropo impactul setarilor subwoofer ului meu au treaba cu calitatea sunetului la boxe?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu ești coerent, nu te poți exprima și nu înțeleg la ce te referi dar îți rezum in câteva rânduri tot.

La un amplificator ai ieșiri și intrări.

Intrările în amplificator (casetofon in cazul ăsta) sunt de tensiune mică și curent mic (0.5-1V, 2-3mA), în ele se intră cu mufa de sunet dacă este cazul (jack, fibră).

Ieșirile sunt de tensiune și curent mare(0-30V 10A) din ieșiri se merge spre boxe sau orice fel de difuzoare pasive.

Pentru subwoofer activ (deci care deja are amplificare), trebuie să-i dai doar semnal audio de intrare, și acel semnal de intrare se poate lua și de la mufa normală a boxelor( ieșirea din casetofon), in caz că amplificatorul subwooferului are high level input.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai făcut un cârțmârț de informații și nu se înțelege nimic.

Casetofonul pune-l să dea toate frecvențele, nu LPF. Acel semnal care iese din casetofon, îl iei pentru intrarea subwooferului, gainul este pur și simplu volumul, îl lași cât vrei.

| IonutSxz explică (pentru Frank51):

Pe scurt. Frecventa ajuta la ceva? Umblu la ea?

| Frank51 a răspuns (pentru IonutSxz):

Frecvența reglată din amplificatorul subwooferului reprezintă răspunsul în frecvență, cu cât este mai jos cu atât se va auzi mai bine. Pe scurt.

| IonutSxz explică (pentru Frank51):

Si boxele de la masina au vreo influenta de la gain ul ala? Sau are doar subwoofer ul in sine?

| Frank51 a răspuns (pentru IonutSxz):

Gainul de la subwoofer reglează doar volumul lui.

| IonutSxz explică (pentru Frank51):

Pai si nu inteleg care e faza cu mufele de amplificare? ( acele mufe intra in canalele de la boxele din spate pe casetofon, credeam ca le amplifica pe cele din spate)

| IonutSxz explică (pentru Frank51):

Aa deci jack-urile alea sunt pentru a primi semnal subwoofer-ul de la boxe, eu credeam ca statia amplifica si boxele de la masina. Ai inteles ce voiam sa spun, nu stiu nu prea cunosc exprimarea in termenii astia laughing de aia aveam nevoie de cineva care sa ma ajute sa inteleg

| Frank51 a răspuns (pentru IonutSxz):

Nu ești coerent, nu te poți exprima și nu înțeleg la ce te referi dar îți rezum in câteva rânduri tot.

La un amplificator ai ieșiri și intrări.

Intrările în amplificator (casetofon in cazul ăsta) sunt de tensiune mică și curent mic (0.5-1V, 2-3mA), în ele se intră cu mufa de sunet dacă este cazul (jack, fibră).

Ieșirile sunt de tensiune și curent mare(0-30V 10A) din ieșiri se merge spre boxe sau orice fel de difuzoare pasive.

Pentru subwoofer activ (deci care deja are amplificare), trebuie să-i dai doar semnal audio de intrare, și acel semnal de intrare se poate lua și de la mufa normală a boxelor( ieșirea din casetofon), in caz că amplificatorul subwooferului are high level input.