| Josephy a întrebat:

Salut TPU
Am Următoarea problemă la un vw sharan din 2003
La ușa de la șofer ieri nu mergea sa deschid geamul si se auzea numai un bâzâit scurt
Astăzi când am descheiat o am observat ca nu se mai deblocheaza si nici nu se mai deschide ușa de la șofer deloc nici din afara nici de înăuntru
Nici daca folosesc cheia
Nu merge nici geamul nici sa reglez oglinzile de pe ușa la șofer
Si cand apăs butonul de blocare a ușilor din interior, se aud motorasele de la celelalte uși numai de la șofer nu se aud
Iar dupa ce încui sau descui încuietoarea de la capac la rezervor se mai Închide si se mai deschide de vreo trei ori.
Menționez ca beculetul de pe sa de la șofer funcționează perfect
A mai patit cineva?
Care ar fi soluția?
Ce poate fi defect?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput verifica firele care fac legatura intre portiera si stalp, tind sa cred ca de acolo e problema.
In timp firele isi pierd din flexibilitate si se rup dupa un timp.
Asta e posibil sa se fi intamplat si la tine.
Uita-te vezi daca e asa, si in cazul in care sunt rupte cel mai bine ar fi sa inlocuiesti toata instalatia electrica, sau eventual le poti lipii desi nu recomand, deoarece acolo va ramane un punct sensibil si pot aparea probleme din nou in scurt timp.

Dar daca firele sunt bune, cel mai probabil e ars calculatorul din portiera, sau modulul de confort, sau fire intrerupte/oxidate la modulul de confort.

| Josephy explică (pentru OldSoul):

Ușa de la șofer a rămas blocată si nu mai am cum să o deschid deloc

| OldSoul a răspuns (pentru Josephy):

Tocmai, cel mai probabil e un fir rupt si nu mai e alimentata yala.
Desi daca butucul ar fi bun ar trebui sa o poti deschide folosind cheia.

Trebuie sa dai fata de usa jos, si fie spargi yala fie faci rost de un alt cablaj intact, si faci legatura catre yala din interior.
(Scoti plasticele de la stalp, identifici mufele de la portiera, conectezi noul cablaj la mufe si la yala, dai comanda de descuiat si ar trebui sa se descuie, daca intr-adevar problema e de la un fir.

Daca problema nu e de la un fir cel mai probabil va trebui sa faci o investigatie, sa incerci cu alt modul de confort, alt calculator de portiera, alta yala.

Iar daca e yala problema, eh, atunci va trebui sa o spargi pe actuala sau sa o deblochezi si sa poti deschide portiera.

| Josephy explică (pentru OldSoul):

Mulțmesc mult!
Era un fir rupt!