| aGnY a întrebat:

daca nu am cauciucuri de iarna si pe carosabil nu e zapada am voie sa circul cu masina?

Răspuns Câştigător
| EddiWeed a răspuns:

In regulament scrie clar ca poti sa circuli fara cauciucuri de iarna pe strazi care nu sunt acoperite de zapada, gheata sau polei.

| RANGE a răspuns (pentru EddiWeed):

Unde ai citit tu in regulament? politia zice ca din noiembrie si pana in martie trebuie sa ai cauciucuri de iarna, nu zice ca dupa cum e vremea, poate sa vina vara si in ianuarie ca tu tot pana in martie trebuie sa le ai puse pe jante

| EddiWeed a răspuns (pentru RANGE):

Obligativitatea dotării autovehiculelor cu cauciucuri de iarnă nu depinde de un anumit interval de timp, ci de condiţiile meteorologice, după cum se precizează în Ordinanţa de Guvern 5/2011. Astfel, şoferii trebuie să aibă cauciucuri de iarnă când circulă pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, indiferent de perioada calendaristică.

| RANGE a răspuns (pentru EddiWeed):

aha bine, de aia am luat eu amenda alaltaieri pentru asta, si era un soare pe cer si asfaltul negru

| EddiWeed a răspuns (pentru RANGE):

In perioada 10-20 ianuarie se fac controale la sange. daca nimeresti un comunist de militian care pur si simplu vrea sa dea amenda nu ai ce sa faci.de ce nu faci contestatie la amenda?

| RANGE a răspuns (pentru RANGE):

Www.ziare.com/articole/masini+echipate+cauciucuri+iarna citeste aici citeste aici, nu asa a zis politia, eu am zis am dat un exemplu ca nu conteaza cum e vremea afara

| EddiWeed a răspuns (pentru RANGE):

Si atunci de ce se spune ca nu este obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna? nu inteleg..se spune ca ai voie iar cand te prind te ard :-|asta e in ro.trebuia sa spuna clar de la inceput ca este strict interzis sa mergi fara cauciucuri de iarna, nu sa spuna ba ca e voie ba ca nu e voie...bla bla

16 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Daca nu e nici ghiata nici polei, ai voie. Daca insa carosabilul este inghetat (si, de regula, nimeni nu pune material antiderapant intre blocuri) NU ai voie.

| RANGE a răspuns:

Pai tu sigur nu ai permis de pui intrebarea asta penibila

| aGnY explică (pentru RANGE):

RANGE acum am vazut mesajul tau..pentru tine asa..am permis si nu e neaparata nevoie de permis, poate intrebam pentru un
prietenstraight face..."zmeule"

| RANGE a răspuns (pentru aGnY):

Bv sa il stapanesti sanatos

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic da, atat timp cat drumul este uscat, dar nu iti recomand, comportanmentul masinii este destul de nesigur daca folosesti cauciucuri de vara la temp scazute

| Iulian03 a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| aLeXsNs a răspuns:

Nu, nu ai pentru ca este iarna. Asa au spus astea.

| PooChai a răspuns:

Nu

| SSophie a răspuns:

Teoretic nu dar totusi legea spune clar ca de la 1 noiembrie masina sa fie corespunzator echipata sezonului rece. Puteai sa circuli pana la prima ninsoare atunci nu era obligatoriu dar tine cont vremea este imprevizibila si acum este frumos, asflatul curatat dar in 10 minute ar putea incepe sa ninga sa nu mai vorbim de polei si de un accident, chiar daca nu l-ai provocat tu vei fi responsabila pentru ca nu ai avut masina echipata corespunzator.