| heddy10 a întrebat:

As dori in primul rand sa ma adresez cunoscatorilor, dar orice raspuns e de ajutor!

1. Ce putere de iesire are player-ul stock (watti) de pe un VW Bora/Golf IV? Este modelul Beta si as vrea sa ma ajutati in legatura cu achizitionarea unui set de difuzoare care sa se incadreze in specificatiile player-ului.

2. Ar fi mai corect sa schimb intai player-ul si sa raman o vreme cu difuzoarele oem sau sa iau altele mai bune (nu dispun de suma necesara efectuarii ambelor upgrade-uri simultan)?

Am inteles ca puterea player-ului stock ar fi undeva la 4x25 sau 4x30 dar nu stiu daca am auzit corect.

Niste modele de difuzoare pana in 400 de lei care sa se potriveasca (nu ma refer la diametru) ar fi binevenite de asemenea.

Multumesc anticipat!

17 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Mai repede schimbi player-ul si treptat schimbi si boxele daca nu ai bani sa le schimbi acum.

Player-ul original scoate 4x50 sau 4x55 ceva de genul.

| heddy10 explică (pentru Intruder19):

As schimba player-ul dar ma gandeam ca pentru o investitie pe termen scurt, niste difuzoare ceva mai ok ar fi alegerea mai buna (cele actuale sunt cam pe duca si la vara as vrea sa am la ce asculta).

| heddy10 explică (pentru Intruder19):

Unii spun ca vor sa pastreze player-ul original pentru calitatea sunetului, altii spun ca vor sa pastreze difuzoarele originale pentru calitatea sunetului si nu stiu ce sa aleg.

Bula
| Bula a răspuns:

Instalatia a fost proiectata si optimizata pentru masina, de catre fabricant.
Daca te crezi mai nun decat inginerii de la ei, atunci poti sa te apuci de modificari - dar in acest caz nu mai pui asemenea intrebari, ci te descurci singur.

Restul sunt fite si bani aruncati la risc.

| heddy10 explică (pentru Bula):

De ce ma cred mai nun? Sunt doar niste intrebari pe care le-am pus pentru ca nu sunt foarte documentat in domeniu si am ales sa aflu de la altii care se pricep, in loc sa arunc cu banii la risc, cum spuneai tu.

| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput schimba playerul, cel pe care-l ai tu e invechit, nu mai face fata.
Multi spun ca sunt boxele de vina pentru ca se aude urat, dar cel mai adesea boxele sunt in stare decenta dar playerul oem strica toata treaba.
Sfatul meu e ca mai bine iei un nou player pentru inceput si vei vedea ca se va schimba situatia.
Dar daca iei un player de 80 de lei nou, sa nu ai asteptari de mari imbunatatiri la sunet, ia ceva de 300 de lei alpine, pionner, kenwood, Sony si vei observa diferenta, apoi, cu timpul, da poti sa inlocuiesti si difuzoarele daca tot nu vei fi multumit.
Acum desigur daca cele actuale sunt distruse, da va trebui sa le inlocuiesti.
Ce difuzoare? Sa aiba undeva la 50W rms, si mai important sa aiba dimensiunea potrivita modelului tau, sau de ce nu, tragi o fuga pana la dezmembrari si iei de la ei un set de difuzoare in stare buna care sa vina plug&play pe masina ta, si asa scapi de alte adapatari.

| heddy10 explică (pentru OldSoul):

Am doua variante in momentul de fata.

1. Alpine Custom Fit SXE 170s - http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/Alpine/Custom-Fit/SXE-1750S/

2. Blaupunkt GTx 662 DE - http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/BLAUPUNKT/GTx/GTx-662-DE/

Legat de dimensiuni, singura problema cred ca ar fi la adancimea de instalare, dar asta se rezolva cu inele.

Ambele modele au 45w rms. Sunt ok pentru ce poate head-unit-ul oem?

| OldSoul a răspuns (pentru heddy10):

De ok, sunt ok, dar totusi playerul ala e depasit, sa nu te astepti la mari diferente.

| xerxes1 a răspuns:

Difuzoarele luate in calcul de tine au sensibilitatea de 90 si
respectiv 92 db.
3 db in audio inseamna de doua ori mai mult.
Adica se aude mai puternic de doua ori. Lasa puterea in pace ca mai mult de 15W rms nu scoate.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Beta este facut de Philips in Germania. Poti pune o chinezarie dar o sa auda mai rau.
Difurile originale daca nu gajaie sunt destul de calitative, daca vrei sa simti o diferenta trebuie sa sari mai sus cu banii.

| heddy10 explică (pentru xerxes1):

Deci ce imi sugerezi sa fac?

| heddy10 explică (pentru xerxes1):

Mai sus cu banii pentru dif-uri sau head unit?

| xerxes1 a răspuns (pentru heddy10):

Grea decizie.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Am si eu aceeasi problema, dar numai la gandul sa dau fetele de usa jos mi se pace pielea de gaina.
Ar trebui antifonata si portiera daca tot dai fetele de usi jos, si diferenta va fi imediat sesizabila.

| RefinedStrings a răspuns:

Head uniturile sunt în general 4x27e chiar dacă pe ele scrie 4x50. Trebuie sa fi puțin mai explicit pentru a primi răspuns. Din ce an e mașină și cum se numește caschetofonul. În alta ordine de idei, difuzorele sunt cele care redau muzica, deci mai întâi difuzoarele apoi casetofonul.

| heddy10 explică (pentru RefinedStrings):

Masina e din 2001 iar casetofonul e cel de fabrica, tip Beta, exact ca cel din imagine :

https://data.motor-talk.de/......-11673.JPG

| heddy10 explică (pentru RefinedStrings):

Difuzoarele redau muzica, dar curentul il primeste de la headunit. Asta e nedumerirea mea. Daca sa pun un set de boxe mai bune (si ceva mai puternice decat cele de fabrica, binainteles) pe player-ul stock. Risc sa am un sunet mai slab ca inainte din cauza ca head unit-ul nu "misca" destul dif-urile?

Daca ar fi intr-adevar 4x27, un set de dif-uri de 45w rms s-ar potrivi? M-am orientat, inainte sa dezbat mai mult problema, spre Hertz Dieci DSK 165.3 de 80w rms dar m-am gandit ca nu o sa faca fata head unit-ul si o sa dau cam degeaba banii.