| heddy10 a întrebat:

Se pot instala difuzoare de 16, 5 cm diametru in locul celor din fabrică de la VW Bora/Golf IV fără distanţiere? Pentru că am citit pe un forum că boxele din fabrică au acelaşi diametru şi nu ar fi nevoie de acele inele. Vreau un răspuns clar.
Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Pai daca e aceeasi dimensiune nu ar trebui sa ai probleme, doar daca magnetul va fi mai mare atunci clar difuzorul cere alta "adancime".

7 răspunsuri:
| NotoriusBIG a răspuns:

Te sfatuiesc sa pastrezi acele distantiere, sau "inele" ale difuzoarerol, deoarece la vw au un rol foarte important in ceea ce priveste acustica. Mai exact, fara inele, o sa se auda ca si cum ai tine difuzorul in mana, adica fara nici un fel de incinta. Iti spun treaba asta din experienta.

| heddy10 explică (pentru NotoriusBIG):

Sunt conștient de treaba asta, dar eu intrebam in ideea că poate nu ar mai fi nevoie să cumpăr alt set de inele, pentru că cele din fabrică sunt "built-in" ca să zic așa, și nu le-am putut da jos de pe difuzoarele originale.

| heddy10 explică:

Ai idee cam ce dimensiuni are magnetul celor din fabrică? Ca să îl pot compara cu ce vreau eu să cumpăr.

| blAster85 a răspuns (pentru heddy10):

Sincer nu stiu dar daca te pricepi putin desfa panourile de pe usi scoti un difzor masori diametru si dupa aceea il pui pe masa de ex, sa stea pe magnet(cu membrana in sus)si masoara cm inaltimea, si vezi cel ce vrei sa il cumperi cat are, si mai poti masura dupa ce scoti difuzorul locul unde era(in adancime)

| heddy10 explică:

Păi cred că asta rămâne de făcut. O intrebare mai am. Dacă am tweetere din fabrică, are rost să mai bag şi in uşi? Sau e mai rentabil să caut un difuzor de medii bun. Ştiu că ţine de preferinţele mele, dar aş vrea o părere.

| blAster85 a răspuns (pentru heddy10):

Eu de exemplu as lasa asa tweeterele ca eu de amele is multumit probabil si ale tale suna bine, si vorba ta as opta un dif de medii bunut, pentru mine de ex 50W rms e de ajuns, plus ca un player scoate 15-20 rms, si daca ai si un woofer cu statie e numa bunhappy P.Stweeteru e pus de fabricant intr-un loc de unde isi face bine treaba daca pui pe usa trebuie sa-l pui la ceva inaltime si plus, trebuie sa fi mai atent tot timpul,

| heddy10 explică:

Am pus ochii pe nişte medii de la Hertz, 70w rms. Păcat că până trag fire in uşile din spate, pentru că nu am nici fire nici boxe, o să stau doar cu cele de pe faţă. Oricum, mersi frumos de ajutor!