| Patrick20061997 a întrebat:

as vrea sa plec in străinătate sa strâng niste bani sa îmi iau o mașină și să îmi mai ajut si părinții. Voi ce ati alege dintre un Audi A6 si un Renault Koleos ambele masini cu motor de 2.0 an de fabricatie 2010/2011?

Multumesc

22 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Bmwwinking

| Alexuţ02 a răspuns:

Una din ele e SUV, cealaltă e o berlină, este o diferenţă, depinde mult ce preferi tu, Audi e mai "bengos", şi exterior şi interior... eu spun să te orientezi spre alt SUV

| Alexuţ02 a răspuns (pentru alina2k18):

Dacă nu eşti sarcastică, să ştii că BMW urile sunt maşini super bune, am de 7 luni un seria 3 din 2011 şi n-am băgat nimic în el, doar motorina de vreo 300 lei pe săptămână, dar aia o excluzi

Singura problema e că marca asta e urâtă din cauza unor specimene cu maşini de 1000 euro care deţin sigla de BMW dar pică tabla de pe ele happy

| Violleta2022 a răspuns:

Si care-i problema?
De ce nu pleci?
Eu zic sa nu pui interbari de masini acum, pana nu ai deja banii in mana, ca s-ar putea sai nevoie de ani multi, pana ajungi sa strangi destui bani sa-ti ajuti parintii si sa iti mai ramana sa cumperi vreo masina. Toate la timpul lor!

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Violleta2022):

Un A6 din 2010-2011 este destul de scumpicel sincer să fiu, trebuie să stea cam un an afară să economisească acei bani... acum depinde şi ce munceşte

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Sa economiseasca zici...dar intre timp trebuie sa manance, sa-si plateasca chiria unde sta, sa trimita bani in tara ca sa-si ajute parintii, deci sanse nu are sa-si cumpere nimic in primii ani.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ideea este că ok, are banii pentru maşină, dar maşina aia trebuie întreţinută, mai ales o marcă precum Audi care este costisitoare, cunosc persoane care au un buget de 50k dar care au achiziţionat maşini de 20k, să le rămână şi de băgat în ea, şi de rezolvat restul problemelor!

| alina2k18 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Mmmmm, suna bine baby!
laughing
winking

| Osneros a răspuns:

Mi-as cumpara un manual de gramatica de clasele I-VIII.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru alina2k18):

Cred că mereu ai avut aceeaşi atitudine, cel puţin de când mai arunc şi eu câte un ochi pe site-u ăstarolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Visul oricarui om imatur, sa-si ia masina!
In situatia in care nu are casa, nu are bani sa se intretina, dar vrea masina, ca sa se o admire zilnic, sa o stearga de praf, ca bani de benzina sau intretinere, nu are.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asa este, daca avem 20k, 19k ii dam pe masina din pacate, asa este mentalitatea unorahappy

| Sofer a răspuns:

Ia-ți ceva ce îți permiți. Nu te arunca la un a6.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cu alte cuvinte, ai o potcoava si-ti mai trebuie trei si-un cal! Strange intai banii, vezi cam ce poti sa pui deoparte dupa ce mananci, platesti chirie, lumina, gaze etc. si, pe urma, cauta masina!
Pana reusesti tu sa strangi banii, masinile din 2010-2011 vor fi demult scoase din circulatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar fi mai intai sa stii cati bani strangi si pe urma sa te gandesti la ce masina sa iti iei

| mgtow a răspuns (pentru Alexuţ02):

Masina ta din 2011 a fost facuta bine dar bmw-ul din zilele actuale vine plin de probleme. Piese facute in asia si pica cam multe erori. o groaza de plastic in motor... audi e mai fiabil pentru ca se ocupa aia din CZ fiind piese de calitate made in EU

| mgtow a răspuns:

Renault e mai ieftin si rezista mult

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tehnic vorbind, Koleos e masina mult mai practica, fiind crossover mi se pare o clasa mai ok decat cea a limuzinelor. Dar exteriorul mi se pare chiar uratel, nu prea m-as mandri cu o asemenea masina. Nu sunt genul care sa faca pretentii mari la aspect, dar asta parca e chiar urata. La fel si Opel Mokka.
A6 e o masina frumoasa si nu am auzit pe careva sa se planga de ea (in general posesorii de VAG nu recunosc ca mai au si probleme cu ele), dar sa stii ca 2.0 TDI e motor prost si prea mic pentru balena aia. Fara 2.7-3.0 nu te misti eficient cu ea.
Personal m-as orienta spre Suzuki Vitara, Mitsubishi ASX sau poate Ford Kuga.
Din clasa limuzinelor, pana acum am avut 3 Opel vectra (doua A si un C), de care am fost foarte multumit, si as continua cu Insignia, dar probabil pe benzina.
Passat de exemplu e o gluma proasta si scumpa pe langa Vectre, am avut si m-am pisat pe el, dupa ce mi-a mancat nervii si banii.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De passat b6 1.9 tdi ce parere ai

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Tabla proasta, frana de mana defectuoasa, electrica de slaba calitate, tinuta de drum nu e mare branza, piesele scumpe, putere mult prea mica (105cp).
Practic vorbind, nu exista nici un motiv valid de a cumpara un asemenea tomberon, cu ~4000e.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A3 8p tot așa proasta e tabla.
Am mai găsit a6 c5 1.9 sau 2.5 tdi ce părere ai de aceasta masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

E posibil. Nu sunt atat de multe A3 precum b6 pe strada, si totusi am vazut multe A3 cu rugina considerabila.