| salamelatelefon1999 a întrebat:

Salut TPU! Azi am facut o mare prostie. Mergeam cu aprox. 110kmh si a trebuit sa franez brusc. Am facut frana de motor din treapta 6 in a 1a din reflex, ca sa fie frana mai puternica. Am lasat ambreiajul sa cupleze doar un pic si a inceput schimbatorul sa tremure si sa faca un zgomot. Apoi imediat dupa ambreiajul a devenit foarte moale si cand plec de pe loc tremura masina.

Poate cineva sa imi zica ce s-a stricat exact si daca trebuie inlocuita cutia de viteze complet?

Dau o mare FUNDA, multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai rupt ambreiajul si trebuie inlocuit toata cutia de viteze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie ce s-a intamplat. E clar ca e fortat cutia. E normal intra in treapa 1 doar cand masina sta pe loc.

| sierra1 a răspuns:

Adică ți-a rămas mașina in drum, nu mai merge?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a stricat masina.
Naiba stie ce e acolo, trebuie verificata pompa de ambreiaj, felul in care cupleaza...
Plateste o constatare la un mecanic.
Pe internet nu rezolvi nimic, simptomele descrise sunt foarte vagi.
Daca motorul merge bine (nu are zgomote ciudate, porneste usor, trage si nu scoate fum), atunci ai scapat de cea mai mare belea pe care puteai sa o faci, anume "spargerea" motorului, de la distributie sarita sau biele indoite, vibrochen rupt, etc.

| relian a răspuns:

C a sa fie frana mai puternica laughing nu stiam ca motorul pune frana, e tare de tot.Baiete,vorba lu Jassmina laughing masina aia aia frana, pe aia trebuie sa o folosesti nu altceva.
Daca nu stii sa conduci mergi cu autobuzul, lasa-te de condus masini.
Sa treci dintr-o treapta superioara adica de la maxim la minim, tu ce idee iti faci? So fi rupt ceva dinti pe la rotile din cutia de viteze, deci din cutia de viteze nu din alta parte.

Dar e bun, faci experimente laughing

Sa incerci sxa cuplezi 2 roti dintate din metal,sau mai multe la viteze mari,incearca tu sa faci asta,du-te la un tractor in miscare si incearca sa il opresti punand umarul pe roata sa vezi ce se intampla laughing
Nu mai da nici o funda,mergi si du masina la cineva ce se pricepe,dar explica-i tot ce ai facut,sa stie ala sa nu bajbaie aiurea.

Cutia de viteze la nu o poti inlocui,pentru ca face parte din corpul transmisiei,eventual se inlocuiesc axe de pe acolo si roti dintate care is cu probleme.
Nu te apuci sa schimbi transmisia doar ca s-a rupt ceva dinti la nu stiu ce roata,ori ce so fi intimplat acolo.

De ambreaj daca so fi usat rau vreo placa sau alte pise,le schimbi atunci cand o sa umble ala la transmisie.

Deci inca odata masina aia are farne,pe viitor foloseste-le ca de aia le-a pus fabricantu ala acolo.
Mai bune decat franele nu-s alte sisteme, frana de motor nu opreste masina pe loc, doara o incetineste, dar asta schimband cate o treapta.
Frana normala daca apesi la podea moare masina acolo, eventual mai aluneca putin fctie de ce viteza ai, deci foloseste frana ca de aia e frana laughing

| Mirel4412 a răspuns:

Vrei sa iti zic ce s-a stricat exact? Pe mine ma doare capul in zona frunti, poti sa imi spuo exact ce ma doare si de ce?