| user609 a întrebat:

Ce se întâmplă daca eliberez ambreiajul foarte lent? Adica imi ia undeva la 15 secunde sa plec de pe loc, fara a brusca.
Am facut 3 plecări de genu, de doar 2-3 metri si la a 4-a mi-a murit motorul(destul de brusc) după care masina a luat-o ușor la vale si frâna abia a acționat, plus ca mi s-a blocat si volanul cu un viraj destul de mic.

Am repornit motorul si am sesizat un zgomot ciudatel, un fel de țăcănit din secunda in secunda. Din ce m-am informat, s-ar putea sa fie volanta. (precizez ca masina e disel si are volanta dubla.)

Iarșai inca o chestie ciudată, atunci când e oprita, nu mai intra la fel de lejer ca înainte in viteze cand e motorul oprit. In a 1- a intra fara probelme, a doua le fel, a 3 a la fel, in a 4 a mai greu si in a 5 a la fel, mai greu si iese mai greu.

Iarăși inca o chestie legata de servo, este actionata si electric, si atunci cand luam viraj de pe loc se auzea un sunet puternic ca de motoraș si chiar si virajul se lua destul de greut.

Azi dimineață, dupa toate cele întâmplate ieri, ma duc sa o pornesc si surpriza, imi apare "battery fault".

Credeți ca este posibil sa fi stricat si Ambreajul, si cutia de viteze si servi-direcția in mai putin de câteva minute?

Cam cat de repede cedează acestea in mana unui începător?

3 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Asa te-a invat pe tine la scoala sa il ridici ca melcu?
Pai in maxim 5 secunde ar trebui ridicat complet nu in 15 cat iti ia tie.Ideea e ca pana la jumate cand incepe masina sa plece poti sa il ridici desgul de repede, cand incepe sa vibreze ii dai drumul mai lent, cand a plecat accelerezi si ii dai drumu de tot si cam asta e.

| Dark7Soul a răspuns:

Pleacă cu scârț de pe loc decât să eliberezi pedala la viteza unui melc. În schimb, ambreiajul se poate strica destul de repede la mâna unui începător. Staționând cu piciorul pe pedală în timp ce ești la semafor sau când nu o apeși la fund când schimbi treptele de viteză, deci. mna, în schimb în privința cutiei de viteză, doar nu smucești schimbătorul ca să rămâi fără sincroane, hai să fim serioși.

| user609 explică (pentru Dark7Soul):

De apăsat il apas pana la fund. De ridicat e probelma, il ridic foarte lent plus ca si accelerez pe la 1400 de turații. Si ce ma sperie e ca mi-a murit foarte brusc. Recunosc ca sunt foarte la început, nu am nici măcar o ora de condus