| MarinelGoj a întrebat:

Cât de curând voi lua permisul si voi avea nevoie de o masina. Ce mă sfătuiți să aleg între Vw Golf 4 1.6 Benzina, HatchBack, 2002/2003 sau Vw Passat 1.8 T benzina, berlină, 2002/2003?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Eu personal as alege Passat-ul.
E o masina mult mai bine "facuta" fata de Golf.
Arata mai bine.
E mai spatioasa.
Are turbina, deci putere mai mare.

Acum desigur sunt si dezavantaje, aceste motorizari sunt mai rar intalnite, deci in caz de piese vei gasi mai greu piese pentru. motorul de 1.8T de la Passat, decat daca ai cauta aceleasi piese pentru motorul de 1.6 de la Golf.
Desigur, taxele vor fi putin mai mari, dar nu cred ca e o problema chiar atat de mare, cateva sute de lei pe an.
Si desigur, consumul va fi ceva mai mare.

Dar da, eu unul as alege Passat, atat pentru motivele de mai sus, cat si pentru ca "turbo" iar daca vreau sa adaug cativa caluti am la ce face upgrade(turbina) care sa conteze.

| cyupaku a răspuns:

Tinand cont ca abia vei lua permisul un golf te prinde mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| FlappyXXX a răspuns:

Daca tu vrei asa tare benzinar, parere mea ar fi ca e mai ok passatul pentru ca e si mai spatios, are si putere mai mare, si la consum iesi la fel ca la golf 4 cu motor de 1.6, fiind ca se stie, sau ma rog majoritatea ''mașiniștilor'' stiu ca motorul de 1.6 de la golf 4 are un consum colosal + începe să pape ulei mai repede + mai prost la piese.
Succes!