| Tiby04 a întrebat:

Salut TPU,ce parere aveti despre masinile japoneze? eu sunt un mare fan al lor si le apreciez din toate punctele de vedere,au facut niste masini care au scris istorie precum Supra,Skyline,Civic,GT-R,etc. si din cate am vazut eu romanului nu ii place,pentru ca vezi domne nu e BMW Audi sau Mercedes si cam le dispretuiesc,si cu totii stim ca un service auto nu prea a vazut Honda in garaj sau Toyota,sunt foarte fiabile si masini foarte bune, voi ce parere aveti pe tema asta?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am avut un mitshubishi 3 ani si am facut 120k km cu el, nici macar un surub nu am schimbat.

honda la fel are niste masini extrem de fiabile nici nu se pune problema de probleme la motoare.

Romanul stie doar de masini nemtesti ca atat a auzit si daca el a citit pe net ca VW e Dumnezeul masinilor o ia de buna

| Tiby04 explică (pentru suntserios):

Foarte bine zis, ma bucur pentru Mitsubishi al tau, ai dreptate ca romanul nostru stie doar de masinile nemtesti, sunt unii cu mutoare de 3000 dar inscrise pe bulgari, si sa fie diesel, si altii dau o caruta de bani pe VW SH si altele si dupa raman cu buza umflata, asta e mintea romanului

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Despre masinile japoneze, in prezent, se spune ca sunt cele mai fiabile.
Eu iti dau un sfat 'pretios': studiaza masinile ce iti plac, intra printre posesori sa auzi ceva pareri/probleme (forumuri in special), apoi, daca ti tot iti plac, cumpara-ti pur si simplu.
Eu sunt la al 3-lea Opel, dupa ce am auzit doar critici despre ele. Toti recomanda VW, ca masina 'fiabila'. Eu, in anii ce-i am in domeniu, am vazut contrariul: VW dezastru pe roti, Opel, Renault si Ford, clasate pe ultimele locuri ale preferintelor la romani, mult mai reusite. Nu 'sta pe drum' un VW precum un Opel, Ford si Renault deja concureaza cu Audi. Dar ce stie rrumanasul cu burta, vecinul de la 3, care a dat 10. 000e pe un A4 TDI, si baga bani in el ca "asa-s astea, mai de lux"?
P.S.: Opelul actual are motor japonez, la fel ca si primul meu Opel big grin

| OldSoul a răspuns:

Sunt destule pe strada, dar nu modelele pe care le vrei tu, Mazda, Suzuki, Toyota tot Japoneze sunt si cu toate astea sunt destule si pe la noi.
Modelele spuse de tine, nu le vezi pe strada din alte motive, in principal sunt motoare "mari" si benzinare, te ard la inmatriculat si taxe, iar mai apoi piesele, daca intra cineva in tine, sau mai rau tu intr-un "obstacol" de unde mai scoti tu piese pentru Skyline-ul tau? Le iei din Japonia? Mai platesti transport/taxe? Nu cred.
Sunt rare, piese scumpe, si putini care "se pricep" sa repare aceste marci.
Sunt cumparate si apreciate doar de cei ce stiu ce e acela "Tuning" daca intelegi ce zic.