| collapse2001 a întrebat:

Chiar imi este frica sa conduc, am 16 ani si tatal meu mi-a spus sa mergem pe camp sa invat si eu. De plecat de pe loc stiu, dar sincer am emotii ca nu am nici cea mai mica idee cum se schimba vitezele. Ma intristez cand vad ca si mama care conduce de ani de zile cand schimba vitezele bruscheaza masina, eu ma gandeesc ca asta inseamna ca eu n-o sa fiu in stare sa fac asta. Deci mai pe scurt cum le schimb? Daca imi explica cineva, iau piciorul de pe acceleratie, apas ambreajul si dupa? Mersi frumos

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fa rost de cartea "ABC-ul condusului autoturismului si manevrele de indemanare" de Gabriel Paparizu. Se gaseste si pe net in format pdf, iti va fi de mare ajutor.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca nu-i nevoie sa inveti sa conduci daca iti este frica, chiar este recomandat sa nu te urci la volan, ca risti sa omori pe cineva.

| nitromonkey88 a răspuns:

Tot 16 ani am si imi doresc ca tata sa imi dea masina. bunicul meu mi-o mai da cateodata. la schimbatul vitezelor e destul de usor. din mers, apesi ambreiajul la maxim si schimbi viteza, apoi iei piciorul de pe ambreiaj si accelerezi. si incearca sa si foarte relaxat cand conduci. respira adanc si din astea. sper ca te-am ajutat laughing funda?