| bibi2085 a întrebat:

Cum se procedeaza cand vrei sa cumperi o masina care este inmatriculata in Bulgaria si ce taxe trebuie sa mai platesti pe langa pretul efectiv al masinii atunci cand o cumperi? (nu pentru a o inmatricula in Romania, ci ca sa o tii tot pe Bg?) In Romania ce taxe se mai achita si care e procedura?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

În mod normal se poate face un act de vanzare cumparare prin notariat [pentru mai multa siguranta] intre cei doi care vand si cumpara masina. Apoi in baza actului intocmit prin notariat, in momentul cand faci verificarea tehnica si platesti taxele si impozitele in Bulgaria soliciti ca masina sa fie trecuta pe numele cumparatorului. Aceste taxe se platesc o data la un an de zile.Vin cu aceste precizari pentru ca asa a procedat un bun amic de-al meu.

4 răspunsuri:
| razzvan27 a răspuns:

In mod normal o inmatriculare pe bulgaria costa in jur de 500 de euro cu toate taxele incluse.acum ca sa o iei de la cineva care o are deja inmatriculata acolo cred ca e putin mai complicat pentru ca masina este inmatriculata in bulgaria pe numele cuiva sau al unei firme care i-a acordat proprietarului masinii o procura sau un act de genu prin care ii acorda dreptul de a face cu masina ce doreste happy si sa o iei tu de la ala ma gandesc ca ar fi mai complicat.nu stiu exact cum sta treaba dar eu nu m-as incurca cu asa ceva big grin

| PAMparam a răspuns:

Deci legal si corect ar fi s-o inmatriculati in Romania indiferent unde o folositi dar sunt unii care o inmatriculeaza in bulgaria deoarece acolo taxele sunt mai mici...sunt persoane care ofera acest serviciu de inmatriculare in BG dar nu toate sunt corect si exista un anumit risc, in plus, in caz de accindent situatia se complica

| PAMparam a răspuns:

Vreau panglicabig grin

| AllyPisicutza a răspuns:

Uita-te la taxe eu nu cumpar masini