| SLeon19 a întrebat:

Salut TPU!
Cum se procedeaza corect la schimbarea treptelor superioare si inferioare? Nu ma refer la cate turatii, ci cum sa fac in asa fel incat sa nu bruschez masina. As vrea sa schimb treptele mai rapid.
Va multumesc pentru timpul acordat!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu stiu cum stai cu engleza dar gasesti si in romana clip din RO de fel consumul bun se scoate la 2000 rpm schimbi cand acul urca la 2 nu e problema. La masinile moderne iti arata in bord la 2 sageata in sus sa schimbi viteza, cand reduci si vrei sa folosesti frana de motor lasi sa cada jos pana la 2 apoi bagi inferioara altfel incepe sa se innece motorul. Personal eu zic o las in punctu mort sa curga nu imi pasa ca mananca catega grame de benzina pana la semafor sau stop, oprire.

| darrio2007 a răspuns:

Totul tine de cum faci sincronizarea celor doua pedale, de acceleratie si de ambreiaj, in momentul decuplarii unei trepte si cuplarii altei trepte. Si urechea la motor.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu ma ghidez dupa sunetul motorului. Dupa ceva timp de condus o sa te obisnuiesti si o sa schimbi "dupa ureche"