| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, daca nu leg firele la un amplificator cu 4 canale pentru boxele auto din fata si din spate, are rost sa folosesc mufele RCA pentru boxe? Sau leg doar subwoofer-ul si atat?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mufe RCA NU se flosesc pentru iesire audio spre boxe (fiind instabile si pericol de scurtcircuitare).
Mufele pentru boxe sunt spciale, cu contacte staile si sigure.
Suboofer-ul il legi la iesire doar daca exista mufa specificam separata pentru el, in caz contrar apeleaza la un electronist priceput la statii auto!

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Deci nu are rost sa folosesc un amplificator cu 4 canale( rear/front) ci mai bine iau un amplificator pentru subwoofer si atat

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Ti-a scris: vorbeste cu un electronist de profil!