| AlexisJohn17 a întrebat:

Am luat recent permisul și sunt căutarea achizitionarii unei mașini tip second-hand. Inițial vreau sa cumpăr o mașină nerulata în România. Având în vedere ca sunt la început și trebuie sa ma obișnuiesc puțin, nici km multi nu merg, am decis sa imi cumpăr un golf 5, 1.6 FSI 2005. Am înțeles ca este o mașină foarte buna ca putere/fiabilitate /consum și ușor de întreținut. As dori sa aflu informații referitoare la " ce pica des pe aceasta masina" / sau ce probleme apar frecvent în timp. Orice informație despre aceasta masina este binevenita și as dori sa aflu cat mai multe. Mulțumesc frumos și aștept răspunsurile dumnevoastră!

Răspuns Câştigător
| Începătorul988 a răspuns:

Crede-ma, inainte sa imi iau masina am vazut multe. Si chiar un audi a6 c6(ca tot ma f*tea taica-miu la cap), adus din afara, Germania, avea numere de zoll. Tragea a moarte masina aia. Apai, cand bag piciorul in a mea, ma duc. Mergi pe un A3, e prea buna masina pentru un incepator. Si gasesti unul frumusel in banii aia. Golf5 e cutie pe roti. Stai prea prost in el, crede-ma. Am luat si e39 3.0 la semafor. happy

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un incepatoir, recomand ceva foarte mic si ieftin, o Dacie locala eventual, pentru ca oricum o vei lovii, pana inveti sa osfezi si sa capeti experinta.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Violleta2022):

Crede-ma, soferii incepatori sunt mult mai atenti decat cei cu experienta. Am observat asta in oras. Stateam la semafor, si 3masini m-au ocolit si au trecut pe rosu. Sa numai zic pe national, cand aveam 100/110, si ii vad trecand pe langa mine, si sa ii mai si evit in unele cazuri(ca meh, te bagi in depasire si nu ai cu ce)

| AlexisJohn17 explică (pentru Violleta2022):

Ma descurc destul de bine, nu e vorba de condus, dar vreau ceva care sa ma multumeasca. Adică nici sa iau lupo, smart sau din astea. Vreau ceva intre cat de cat.

| Începătorul988 a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Daca vrei lasa-mi un mesaj privat, si te lamuresc cu orice problema care o ai despre A3.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Nu iti lua masina luata din Germania. Nemtii au autobenzi fara limita de viteza, masinile de acolo sunt forjate-n draci.
Sincer, nu iti recomand un Golf5. Si eu am avut dilema asta, acum cateva saptamani (tot prima masina), dintre un Golf 5 2. 0tdi 170cai 2006, care era aproape 7000€, si un audi a3 2008, 2. 0tdi 170cai, full(doar 2/3dotari inutile ii lipsesc, piele, stopuri led, si mai era ceva), la 5400€.
Prima data le-am vazut pe amanadoua. Golful 5 sta ca o cutie pe drum, la o curba luata mai cu viteza strangi putin din c.ur, si iti favi 3cruci sa nu te rastorni. In schimb, cu audi-ul, interior mult mai frumos, servo mai usor(il invart si cu limba daca ma chinui putin), si stabilitate mai mare+exterior/interior mult mai premium. Uita-te dupa un Audi a3 1.9tdi 105cai, daca nu vrei sa depasesti limita legala de viteza e perfect! Sau chiar motorul de 2. 0tdi 170cai. Pana acum sunt super multumit de el. Consum de 8/9% in oras, condus agresiv. Scoti undeva la 5% pe autostrada.

| AlexisJohn17 explică (pentru Începătorul988):

Salut, da nu e neapărat bătut în cuie doar ca spre asta am intenționat sa merg, în special vreau sa iau de la privat nu din parcuri auto, am fost la un moment dat tentat și spre un Audi dar încă nu m-am decis. În schimb asta cu autostrada cam asa e, ca nemții nu au limitator de viteza, acum depinde și cine a mers cu ea ca doar nu i o fi dat sa ii sara capacele dar în general le dau forja calumea. Eu mai mers a informez și am sa ma decid, mulțumesc pentru răspuns, e o idee buna!

| Începătorul988 a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Crede-ma, inainte sa imi iau masina am vazut multe. Si chiar un audi a6 c6(ca tot ma f*tea taica-miu la cap), adus din afara, Germania, avea numere de zoll. Tragea a moarte masina aia. Apai, cand bag piciorul in a mea, ma duc. Mergi pe un A3, e prea buna masina pentru un incepator. Si gasesti unul frumusel in banii aia. Golf5 e cutie pe roti. Stai prea prost in el, crede-ma. Am luat si e39 3.0 la semafor. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Gingasul24 a răspuns:

Frate ia-ti un seria 3 2.0 diesel si il cauti sa fie recent adus din Germania, are consum 5.5 in afara si in oras are 8.9 si il poti achizitona la un pret de 4-5 mii de euro, si din anul 2003 2004 acum asta e parerea mea

| Începătorul988 a răspuns (pentru Gingasul24):

Tractiune spate si 163cai pentru un incepator? Asta-i sinucidere, gandeste un pic inainte sa dai un raspuns.

| AlexisJohn17 explică (pentru Gingasul24):

Da, ar fi și asta o varianta! Mersi mult!

| FanelCosmin a răspuns:

D a este o masina foarte buna, dar recomand un Porche Panamera, deoarece nu are o putere foarte mare si are 2 locuri ca sa va puteti intinde picioarele. Recomand aceasta masina, o am de 5 luni in service si este putin cam greu de intretinut, d a r este o masina extrem de buna pentru incepatori! Cu placere si alta data nu mai cere!

| AlexisJohn17 explică (pentru FanelCosmin):

Nu toți ne permitem o mașină ca a ta; îți bagi nasul pe unde nu îți fierbe oalawinking