| Alexul99 a întrebat:

De curand am obtinut permisul de conducere, scoala am facut-o pe o masina diesel iar acum ocazional mai conduc si masini pe benzina, ideea este ca ma chinui foarte tare cu plecarile din rampa, fara frana de mana imi este aproape imposibil si chiar si asa plec cu `scart` de pe loc cand sunt in deal laughing as fi foarte recunoscator daca mi-ar spune cineva cum se pleaca corect din rampa pe o masina pe benzina, dar fara sa plece la vale, este corect cu frana de mana? sau se poate si fara?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie doar de exercitiu. Te duci cu masina intr-o panta libera si incerci pana gasesti punctul la care cupleaza ambreiajul

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta tutorial in Youtube

| Alexul99 explică (pentru mgtow):

Majoritatea tutorialelor sunt pentru masini diesel, cu care nu am nici o problema, singura problema o am pe benzina, fiindca masina nu sta pe loc cand lasi ambreajul si se duce la vale, de asta si plec cu scart uneori, sau ma panichez si moare motorul.

| mgtow a răspuns (pentru Alexul99):

Daca e veche are ambriaj rau putin tare si poate sa crape oricand. O masina buna are ambriaj fin ca una pe motorina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca se poate si fara
procesul e acelasi pe orice masina
ridici ambreiajul pana cand masina tremura, iei piciorul de pe frana, si accelerezi. Singura diferenta e ca la benzinar trebuie sa o accelerice ceva mai mult

| Alexul99 explică (pentru suntserios):

Faza este ca nu tremura deloc, doar pe diesel am observat ca tremura, si este foarte greu sa iti dai seama cand motorul este pe punctul sa moara, si de asta eu ori plec cu scart, ori ma panichez ca se duce la vale si pun frana, dupa care moare motorul.

| suntserios a răspuns (pentru Alexul99):

Ai nevoie doar de exercitiu. Te duci cu masina intr-o panta libera si incerci pana gasesti punctul la care cupleaza ambreiajul