| raduspace10 a întrebat:

Recent mi-am luat permisul. Saptamana aceasta o sa imi cumpar un Polo 1.2, nu vreau sa imi iau de inceput ceva scump sa imi para rau dupa daca o stric. Ideea este ca scoala am facut-o pe o Laguna 3, care are motor de 1.5 si este diesel, iar poloul este 1.2 si e pe benzina. Cu scoala am pornit din rampa uneori cu frana de picior si alteori cu cea de mana. Problema este ca masina de scoala avea o frana de mana care se autodecupla cand apasam acceleratia. Poloul are frana de mana clasica, si evident, are motor mai slab + ca e pe benzina. Intrebarea este: Cum fac sa fiu sigur ca pornesc din rampa bine cu masina asta, ca imi e frica sa nu raman cumva imobilizat, mai ales ca daca nu mi-ar iesi cu frana de picior, cea de mana fiind clasica nu stiu cand sa o decuplez, ne decuplandu-se automat. Ce sfat imi puteti da? Ma gandesc initial sa ma duc in zone cu rampa mai pe noapte, ca daca nu imi iese cum trebuie sa nu fie alte masini si sa ii incomodez si sa imi iau 10000 de claxoane ca imi ia mie 30 minute sa plec de pe loc si ca imi moare motorul de 5 ori.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inveti cum se face corect pornirea din panta din ambreiaj. Adica ridici ambreiajul pana cand masina tremura usor moment in care iei piciorul de pe frana si accelerezi. O sa iti iasa cu putin exercitiu

| xadsada a răspuns (pentru suntserios):

Sigur ca asa este corect, dar in cazul in care masina este goala si rampa nu este abrupta