| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,

Detin un Golf 5 tdi 2.0 iar astazi, avand mai putin combustibil in rezervor, am zis sa deschid geamul ca sa nu creasca consumul de la clima deoarece trebuia sa fac un drum de vreo 60 km. In momentul acela am observat ( auzit ) o bataie/zgomot care se reflecta din zidurile caselor pe langa care treceam si era o bataie enervanta care nu putea fi ignorata, asa ca m-am dat jos si am verificat rotile, prezoannele, presiunea in roti, m-am uitat chiar si la motor ( motorul fiind pornit ) dar totul parea in regula pana cand porneam din noul la drum, adica, aceasta bataie se auzea doar in mers. Bataia aceasta este una ritmica, cu un caracter de lovit in plastic ( ca un "tzicanit" ) si crestea treptat pana cand la viteze mai mari, era imposibil de detecta, dar ea era acolo, iar cand revedeam la viteza mai mica, zgomotul revenea din nou. Nu am incercat sa vad daca problema ar putea fi de la ambreiaj, adica daca apas abreiajul, bataia sa inceteze. Am cautat pe google si gasesc tot felul de raspunsuri. Voi ce credeti ca ar putea fi, avand in vedere ca este o bataie ritmica si care creste in momentul cresterii vitezei?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate ai prins o pietricica intr-un cauciuc... Am patit asta, si tacane de ti-e rusine cu ea.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Depinde la ce te referi tu prin bataie.
Daca te referi doar la sunet, poate fi o pietricica sau altceva prins in anvelopa.
Daca masina si trepideaza tot odata, sau simti o bataie in volan, pot fi de la roti ovalizate.
Sau daca bataia apare doar pe sectiuni de drum cu denivelari poate fi problema de la bucsele barii stabilizatoare.

| NevastuicAaA a răspuns:

Eu am patit asta cu un troler, mergeam pe langa bordura si se reflecta o bataie ritmata, apoi am observat ca tempoul depinde de viteza cu care merg laughing.
Incearca sa mergi pe un drum deschis, fara obiecte in care sa se reflecte undele sonore si vezi daca se mai aude.

| blAster85 a răspuns:

Exact ce spune NoTurbinaNoGood, eu patisem azi la fel cu o pietricica mai sanatoasa si cum zici tu se aude cand treci pe langa ceva din care sa ti se "intoarca"zgomotul. daca era ceva de la masina auzeai si cu geamul inchis, inca mai bine.

| AlexClAuDiU a răspuns:

Unchiul meu a avut cam aceeasi bataie si a avut probleme la ambreaj...trebuie sa mergi la un service nu cred ca are un cost exagerat reparatia la ambreaj plus ca nu te poti baza pe raspunsurile noastre chiar daca cineva iti spune ca este in regula si merge...bafta si drumuri bune. big grin