| Anonimul366363 a întrebat:

Dețin un Mitsubishi Pajero 2.5 diesel din 1996 cutie automata. Când îl pornesc scoate un fum albăstrui și tot scoate când o accelerez, m-am uitat la nivelul de ulei din motor si e cam putin. As putea sa ii adaug ulei sau mai bine ii fac schimbul cu totul? ( dacă asta e problema)și ce ulei as putea pune?

2 răspunsuri:
| 07gabriel07 a răspuns:

Uzura la segmentii motorului. Degeaba tot adaugi ulei ca pana la urma o sa trebuiasca sa adaugi intre schimburi cate 2 litrii de ulei. cel mai bine ar fi sa segmentezi motorul dar e o lucrare destul de grea si costisitoare. vascozitatea uleiului e specificata in cartea masinii.

| Anonimul366363 explică:

Și când am verificat uleiul in motor, uleiul nu era negru negru, era un maro asa mai deschis.