| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce criterii imi pot cumpara o masina?
Ca sa intelegeti la ce ma refer, pentru inceput, aloc maxim 2000 de euro. Insa, vreau sa stiu, ca numar, kilometrii din bord, motor, combustibil. Ma gandesc si eu, cumva una care sa fie si ok.
Poate puteti voi sa ma ajutati sa imi gasesc una. Sau poate imi puteti da niste detalii cu privire la cele mentionate mai sus (ca de ex. sa nu fie motor mai mare de 2.0, etc. ) Stiti voi mai bine cum e ok.
Eu ma gandeam la Audi sau Ford / Opel. Poate ma puteti ajuta cumva. Preferabil as vrea un Audi, pentru ca am vazut destule si sub 1500 care la primele aparente merg super super bine. Acum mna, asa cum am spus, voi stiti mai bine happy.
Cel care ma poate ajuta cel mai mult, primeste Funda.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca te gandesti cu 2000 de euro iti poti lua un laptop ok si nu cel mai performant, nu ai sa ai calitate la o masina la acest pret.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai vrea un Audi cand ai buget de 2000 euro? Serios acu?

| mihai69 a răspuns:

Cu 2000 € îți iei rablă, nu mașină. Pune pe urmă la socoteală cât o să te coste întreținerea ei anuală, plus ITP obligatoriu în fiecare an (și dacă nu treci noxele...). Eu zic să te mai gândești. Mai aștepți puțin, mai pui ceva deoparte, până poți lua ceva decent în rate (sau leasing), dar să fie nouă.

| DieterBortscher a răspuns (pentru mihai69):

Eu inca nu am terminat liceul, si nu-mi permit peste 2000. Mai mult nu pot da.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DieterBortscher):

Cumpara ti o dacie second hand. Esti incepător nu te arunca la audi sau alte mărci, nici bani nu ai nici experiență in șofat, daca faci accident ce faci avand masină de marcă reparatia costă mai mult decat daca ai avrea o dacia.

| mihai69 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Nu poți ACUM. De aia am și spus să mai aștepți puțin. Și în timpul ăsta, să faci bani și economii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numarul kilometrilor nu conteaza, oricum sunt modificati.
Motorizarea o alegi in functie de necesitati, si preferinte:
1.0-1.6 benzina daca circuli mult in oras
1.5-2.0 diesel daca circuli in afara orasului, sau drumuri lungi, mai ales cu incarcatura
1.8-2.0 benzina (eventual turbo), daca nu circuli foarte mult, si vrei o masina placuta la condus, destul de puternica, dar fiabila.
Audi A4 b5 ar fi in banii tai, dar e teapa, pentru ca va fi costisitoare intretinerea; manopera e dificila, iar consumabilele multe.
Ford Focus 1.8 TDdi e o alegere buna, daca vrei un raport bun pret/calitate/putere/fiabilitate. Eu am, si e 'tanc', are suspensia incredibila, motorul solid, caroseria sigura, iar materialele din interior sunt de calitate.
Opel Astra 1.6 benzina e mai comoda decat Focus, consuma putin (nu iti trebuie diesel cu una din aia), trage binisor.
Daca vrei ceva mai mare, cauta o Vectra B sau C, motorizare 1.8 sau 2.0 benzina.
Daca ai rabdare, la 2000 euro gasesti si Vectra C 1.9 CDTI 150cp, o limuzina misto, dar ceva mai costisitoare la intretinere (comparabila cu A4). In schimb, e foarte comoda, motorul e puternic.

| cyberalex a răspuns:

An fabricație cat mai apropiat de prezent, nu rugina, km cat mai putini, motorul fara pierderi, uzura (cum a fost întreținuta), jocuri la bucșe, etc.

| Cutezătorul4k a răspuns:

Cea mai buna masina pentru un începător ar fi golf 4

| DieterBortscher a răspuns:

V-am cerut ajutorul. Nu am venit aici doar ca sa fiu criticat... Orice, nu ne-aparat Audi. Orice, doar pana in 2000...

| Swiftz a răspuns:

Salut, cumpăra o mașină bună și la an, și la aspect. Aspectul arata și cât de întreținută este mașina, personal îți recomand un Volkswagen Golf 4 sau 5, sunt motoare bune, și rezistente. Fii atent sa nu aibă rugina vopsita, uite te la km, mai bine sa aibă mai mulți km în bord sa știi ca sunt reali și sa meargă mașina bine, decât sa aibă km putini(posibil dați înapoi) și sa te lase. Părerea mea Volkswagen Golf 4, 5 sau chiar un Passat B5 - B5.5 sunt super și ca motoare și pentru începători. Dacă nu ai prins ceva experienta pe break nu îți lua. Eu de când am permisul de aproape un an, merg pe Passat b7 break, și sunt obișnuit. O sa-mi iau un golf 4 și eu, doar al meu fără sa l împart cu tata. Sper ca te am ajutat, succes