| fortzalimma7 a întrebat:

Salut TPU! Eu as vrea sa pun o toba sport pe partea finala. Trebuie sa ma duc la rar sau ceva? happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omologare la RAR.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai putin ca nu e chiar asa, daca toba sport e de 200 de lei e una, adica acele tobe sport universale si acestea nu cred ca vor trece nicio omologare intrucat fac zgomot mare si nu are ce test sa treca ca depaseste numarul de decibeli admis de lege.
Tobele sport dedicate insa nu au nevoie de omologare caci ele vin cu certificat de omologare, insa ele costa foarte mult comparativ cu tobele universale.
Daca vrei ceva finut care suna sport si gudural iei o toba sport dedicata pentru masina ta, adica care a fost creata de producator fix pentru modelul de masina al tau.
daca vrei doar zgomot mult si prost iei o toba universala dar mergi la noroc adica te rogi sa nu te opreasca vreun control al RAR-ului in trafic, daca te opreste iti retine certificatul de inmatriculare, iti da amenda si te obliga sa pui toba originala a masinii inapoi.
Este alegea ta.
Mie nu-mi place ca sunt atatia taranoi in trafic cu niste tobe de astea ieftine care pur si simplu nu doar ca nu se aud bine, ci urla ca un porc inainte de a fi sacrificat, asa ceva este total interzis si aiurea.
Un sunet frumos si sportiv dat de o finala scumpa nu va fi niciodata tipator si deranjant, va fi placut, dar cum spuneam vine cu un cost maricel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Spune-i lui nu mie.