| VeveAnaMaria a întrebat:

Daca nu am purtat centura de siguranta si am mers in localitate cu 75km/h cate puncte penalizare si amenda pot lua?

6 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

O intrebare : te-au oprit cumva tovarasii militieni sa iti faca procesul verbal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e 2pct pentru centura. Eu atat am luat.

| DigiMind a răspuns:

Cate prevede legislatia in vigoare. Daca n-o cunosti, da foc permisului de conducere si renunta la conducere, pentru ca esti pericol public!

| VeveAnaMaria explică (pentru DigiMind):

Dragutule, am avut o problema si eram f grabita din cauza asta am depasit viteza..asta nu inseamna ca nu stiu sa conduc. daca nu stii sa raspunz la ce intreb stai in bancuta ta.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru DigiMind):

Permisul de conducere se da atunci cand cunosti LEGISLATIA rutiera. Deci, sa stii sa conduci pe drumurile publice cu masina. Eu nici cand am dat pentru examen nu m-a interesat punctele de penalizare sau amenzile. Asta este treaba politiei si a altor organe abilitate prin lege. Ca este bine sa cunosti prevederile legale este cu totul alta poveste. Habar nu ai de legislatie, mai si comentezi.

| marcous a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Foarte corect raspunsul tau. Nici nu mai are rost sa spun ca pe vremea cand am dat eu de permis nu existau puncte de penalizare. Dupa logica lui, si eu ar trebui sa-mi dau foc la carnet.
Normal ca este bine sa stii legislatia, ca sa nu te trezesti cu abuzuri din partea capetelor de creta (ceea ce este foarte probabil, eu am si patit-o) dar asta NU inseamna ca este OBLIGATORIU.