| Rzn13 a întrebat:

Salut TPU. La o Skoda Fabia 1 cu motor benzina 1.4 16v cât costa manopera pentru schimbarea pistoanelor?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Te costa in jur de 3000de lei cu totul.Manopera este relativa.Mecanicul mai ciupeste 10-15 % si din pretul pieselor,tu le platesti la fel dar el are o reducere pe care tu nu o ai cand mergi la magazin.
Trebuie desfacut motorul,se inlocuieste garnitura de chiulasa,se pun alte prezoane daca mecanicul este ok,toate garniturile se pun noi, distributie noua,alt ulei, antigel, se verifica planeitatea chiulasei, daca tin supapele, si se evalueaza si alte probleme.

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Cine stie, cunoastewinking

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

3000 de lei costa o reconditionare motor, cu set nou de garnituri, segmenti, cuzineti, simeringuri supape, filtre si ulei + antigel.
La costul asta mai adaugi pretul pistoanelor, daca zici ca trebuie inlocuite.