| Adryan28 a întrebat:

Luna asta vreau sa-mi cumpar o masina si vreau sa aleg Dacia Logan. Eu as alege 1.5 dci pentru ca e mai economic dar am auzit ca dupa un timp le pica injectoarele sau pompa, dar ar fi si varianta 1.4 mpi sau 1.6.

Sunt in dilema, nu stiu pe care sa aleg, diesel sau benzina? Voi ce imi recomandati? Ceva sfaturi sau pareri?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, daca faci macar 15000 km de an merita un dci. 1.5 ala este destul de economic.

La benzina alege 1.6, 1.4 e un motor destul de puturos

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Recomand 1.5 dCi-ul dar doar pe cel de 90 cp, cel de 75 cp este foarte puturos, 1.4 MPI 75 cp este mult mai sprinten ca 1.5 DCI 75 cp si nu consuma mult mai mult.
1.6 MPI nu recomand sub nicio forma, mai bine iti iei 1.6 16v daca tot vrei un motor pe benzina mai mare. SOHC-ul consuma la fel de mult si nici n-are putere...

| MariusF23 a răspuns:

Daca vrei sa faci un pic de sport iti recomand 1.6 16v, am avut clio cu motorul asta, practic e aceeasi masina. Daca folosesti mult masina in afara localitatii, da, e bun dci-ul. In rest un benzinar e mai bun. M-am plimbat si cu un logan de 1.4, e foarte ok pentru oras. Apropo, daca vrei cu tot dinadinsul DCi iti recomand sa-l cumperi de la Renault ocazie, e un fel de weltauto, ai garantie si daca nu ma insel, poti sa-l testezi inainte de a-l cumpara.

| Adikis a răspuns:

Aici depinde ce buget ai si cat o sa folosesti masina. Un diesel este o intestitie buna cand folostesti mai mult masina, astfel cu un consum mai mic o sa iti recuperezi banii pe care ii dai in plus la inceput fata de o benzinara. Ar trebui sa iti alegi un logan cat mai nou posibil si putini kilometrii si astfel sigur nu o sa ai probleme cu injectoarele.