| Cloudless a întrebat:

Lucrurile stau cam asa, buget 3200 euro pentru a-mi cumpara o masina second hand. Nu e cine stie ce, asta stiu, dar sper sa reusesc sa obtin o masina care sa arate cat de cat bine si sa nu aiba sub 100cp. Benzina sau Diesel, sincer, aici nu conteaza cat timp consumul urban e sub 9, maxim 10. Cat despre modele, golf nu, prea multi o recomanda, dar nu vreau asa ceva. Tractiune spate, de asemenea as evita, nu am destula experienta. In rest, astept propuneri, deci va rog, ce masina recomandati in bugetul asta? ( Va rog nu ziceti Dacia Logan )

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Un VW Passat modelul 3b sau 3bg (b5 sau b5.5), eu detin un b5.5 diesel 131cp (awx) si sunt foarte multumit de el, acum ce e drept, pe mine m-a costat mult mai mult.
In cazul tau esti cam la limita cu bugetul, dar cu putin noroc, daca-ti place modelul, poti prinde o masina buna, dar sa o verifici atent sa nu prezinte batai sau alte defecte, bratele pe fata costa destul de mult.

| Cloudless explică (pentru OldSoul):

Mersi mult, b5 se incadreaza mult in raza mea de pret, presupun ca lupta finala ramane intre b5 si A6. Mersi inca o data.

| OldSoul a răspuns (pentru Cloudless):

Nu ai pentru ce. Mult succes!

| suntserios a răspuns (pentru Cloudless):

Serios A6 la buget de 3500 euro? Vrei neaparat o masina cu peste 250. 000km si veche de 15 ani?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

Se gasesc B5-uri 'tipla' in bugetul lui, adica pe la 2500-2700, inscrise RO cu taxa nerecuperata, si ii raman bani de-o revizie.
Tot din 'filmul' asta i-as recomanda si Focus 1.8 TDDI, daca ii place ideea de Passat.

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Fiecare cu ce-i place si desigur, ce-si permite.
Au fost masini destul de trainice Passat-urile din acele generatii, daca le dai ce trebuie si cand trebuie merg lejer peste 400. 000km fara alte investitii.
Oricum, din pacate modelele din ziua de astazi nu mai au fiabilitatea de altadata.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Focus