| XLEMON123 a întrebat:

Salut TPU.
Ma apuc zilele astea sa imi vopsesc atv-ul.
Imi puteti explica primii pasi? Am tot ce imi trebuie, rotativa etc, doar ca nu stiu ce granulatie imi trebuie ca sa matuiesc vopseaua actuala si dupa cu ce granulatie sa o iau la apa sa o finisez, dupa ce degresez si tot trebuie aplicat primer pentru plastic sa nu imi sara vopseaua? Si care e cel mai bun lac avand in vedere ca va sta in soare?

Răspuns Câştigător
| Andrey550 a răspuns:

Salut! Eu iti spun cum am facut eu cu un scuter.In primul rand matuiesti tot cu niste hartie abraziva nu stiu sa-ți zic exact granulația poti intreba la un magazin pentru asa ceva.Impreuna cu apa matuiesti toate carenajele pana simt la mana ca este fina toata suprafata. Daca ai niste fisuri sau zgarieturi adanci care nu ies la matuire poti pune niste chit astepti sa se usuce si matuiesti iar zona unde ai pus chit.Degresezi toata suprafata cu diluant sau diluant nitro, dupa care am aplicat un primar de plastic, dupa uscare il vopsesti. Daca ai vopsea cu lac nu mai e nevoie sa tragi la final si lac.Eu am dat cu vopsea fara lac iar la final dupa uscare am dat cu niste lac sub forma de spray iar dupa tot acest proces i-am facut un polish cu o pasta speciala de polish.Rezultatul fiind unul pe masura, ca nou! Sper ca te am ajutat!