| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau si eu sa vopsesc capacele de la roti dar nu stiu cu ce sa le matuiesc inainte de vopsire ca sa tina vopseaua.Am incercat sa le vopsesc direct asa dar la prima spalare a sarit vopseaua de pe ele. Vreun mod chimic exista? Mersi...

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cumpara vopsea speciala pentru jante si aceea te va tine si pe capace. Ca mod chimic nu gasesti nimic care sa nu iti faca plasticul zob, ca un cauciuc se face la suprafata daca folosesti dizolvanti chimici, poti sa iei graspapir cu granulatie foarte mic, dai prima oara cu ceva de 100, dupa aia de 300 si tot asa cresti granulatia pana la 1000, si apoi se face ca sticla de curat daca dai cu 100, si dupa aia dai cu degresant, cel mai bun este sapunul, dar freci dupa ce dai cu sapun cu apa pana nu mai aluneca deloc degetul pe capac, pana este perfect degresat, apoi il lasi la uscat perfect, fara sa il ti in praf si fara sa lasi nici cea mai mica urma de apa pe el (Nu il sterge cu carpa sau ceva, lasa-l la uscat) si dupa asta poti da cu vopsea!

regis
| regis a răspuns:

Cu glaspapir, cum spune furtuna. Dupa ce le-ai matuit bine, sufla-le cu un strat de grund pentru plastic (plastic primer, se gaseste si la spray) si abia apoi cu vopsea.
Sapunul il poti folosi pentru inlaturarea impuritatilor, dar nu pentru degresare, fiind el insusi o grasime. Dar cred ca la asta se si referea furtuna.

| eXtreme21 a răspuns:

Dă-le cu şprei, nu cu vopsea.Rezistă mai mult.
Spre că am putut să te ajut.