| Oana_4131 a întrebat:

Hey:*eu as dori sa invat engleza pentru ca nu stiu ati putea sa ma ajutati spunandu-mi care sunt primii pasi avand in vedere ca am sub 15 ani? dau funda+vot

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Eu personal am învățat engleză când am stat 2 luni în Anglia. Chiar dacă nu prea știam deloc engleză, când vorbeam cu cineva începeam să înțeleg din ce în ce mai mult...
Deci te sfătuiesc să intrii pe chat-uri în engleză, iar cuvintele care nu le înțelegi să le cauți în dicționar.
Ai putea să asculți melodii în engleză și să le traduci versurile, sau ai mai putea să te uiți la filme încercând să nu citești subtitrarea.

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954 : Nu știu cum ai învățat tu engleză și nici nu-mi pasă, eu doar am zis cum am învățat eu. Eu am învățat de plăcere, fără să stau să tocesc din cărți și pot să zic că mă descurc destul de bine ținând cont că am luat examenul de bilingv cu 9 iar acum sunt la o secție de bilingv și am mai și ajuns pe la niște olimpiade județene...
Și după câte poate n-ai observat i-am dat sugestia să și traducă. Traducând vezi cum sunt scrise cuvintele, deci nu văd ce am zis greșit...
Oricum te las pe tine să înveți cu cărțile tale și ce mai vrei, eu fac lucrurile în felul meu și îmi ies exact cum vreau.

| MMihai a răspuns:

Cumperi o carte gen : învățați engleza fără profesori!
Și alte cărți de învățat engleza. Gramatici, dicționare etc.
Mai sunt și pe net niște site-uri care te pot ajuta la așa ceva.

| MMihai a răspuns:

Ai dat funda celui mai greșit răspuns!
Cel mai împuțit lucru la limba engleză este este scrisul!
Locuind 2 luni în Anglia, sau în SUA, etc. nu înveți să scrii corect în engleză.
Engleza este o limbă deosebit de grea, pentru români.
Scriu într-un fel, citesc în altul și trebuie să înveți fiecare cuvânt în parte.
După asta ai să vezi că un cuvânt de poate traduce în n feluri.
Că au și expresii!
Etc.
Cărțile tip învățat engleza fără prof. sunt special făcute pentru români!
Dar evident, nu sunt suficiente.
http://www.dolcetv.ro/#tv-live-Baby-TV-117
are filme pentru copii unele în engleză!
http://www.dolcetv.ro/#tv-live-Deutsche-Welle-112
are și emisiuni în engleză
http://www.dolcetv.ro/#tv-live-Euronews-100
și ăștia au emisiuni unde vorbesc în engleză.
Apoi sunt Televiziunile : Discovery, National Geographic, National Geo Wild, Animal Planet, Discovery Science, Discavery World, B.B.C., C.N.N., etc.și toate astea au și site-uri pe net.
Să stai să îți pierzi timpul, la filme Tâmpite, au minte, să dea și la alții!
Pe Www.youtube.com/watch _____ sunt n videoclipuri în engleză!

| chelstone a răspuns:

Eu am invatat din cursurile eurocor, ce-i drept stiam ceva inainte sa incep

| DubiDubiDuba a răspuns:

Hey! Pai eu personal am invatat engleza uitandu-ma la filme americane/britanice cu subtitrare. La scoala nu o sa poti sa inveti mare lucru mai ales aici in Romania. Eu am invat 3 ani in Italia si am putut sa mai invat putina engleza si acolo la scoala. Sa stii ca din carti sau la scoala nu o sa prea reusesti sa inveti nimic doar in cazul in care ai pe cineva care sa te mediteze asa cum incep copiii din Anglia sau alte tari in care se vorbeste engleza la gradinita. De exemplu eu cand m-am mutat in Italia nu stiam deloc limba si la scoala am facut ore speciale cu o profesoara unde faceam lucruri simple pe caiete speciale. Dar cel mai mult m-a ajutat de fapt faptul ca auzeam in fiecare zi vorbinduse in jurul meu italiana. Cu engleza insa au fost filmele care m-au ajutat sa o invat.

| alin_2418 a răspuns:

Eu o stiu de la 6 ani am facut cursurii de la gradinita pana in facultate