| Yamaha123 a întrebat:

Ma puteti ajuta?
Cum as putea regla corect carburatorul la un piaggio ciao?, pentru-ca cand sta 10-20 secunde la relanteu se ineaca scoate fum albastru gros sau cand cobor o vale cu motorul la relanteu tot se ineaca.
Cum as putea sa reglez amestecul carburant ca am incercat diferite metode?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Yamaha, controleaza daca este bine strans colierul la colector, ai montat filtrul de aer sau nu, recomandarea mea este sa-l montezi, regleaza-i minimul pana cand roata incepe sa se invarta fara sa accelerezi.Schimba-i si bujia cu una noua : Daca montezi Bosch, W 10AC
ChampionL90
NGK B5HS
KLG F70 si nu alte bujii, sper ca m-am facut inteles. Curata bine platina si regleaz-o la 0, 4 mm. Si la bujie distanta intre electrozi trebuie sa fie tot 0, 4. (Spuneai de fum albastru gros, trebuie sa-i montezi un jiglor cu cateva puncte mai mic, daca ai pe carburator
un jiglor de 48, montezi altul de 44. Pentru alte probleme iti stau la dispozitie, bafta Yamaha!