| JaguarSType a întrebat:

Mai conduc si eu din cand in cand dar pana acum doar masini diesel. Acum tatal meu are masina pe benzina si nu prea ma pricep la plecarea de pe loc. Ori o turez prea tare ori prea incet si se opreste motorul. Cum ar trebui sa procedez?
Pana la ce turatie trebuie sa o accelerez la plecare?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e doar o chestie de exercitiu. Te duci cu masina intru loc mai retras si exersezi pornirea de pe loc pana te prinzi. Nu exista o turatie anume, depinde de masina, de uzura ambreiajului, de puterea motorului, samd

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-ai treaba cu turatiile.
Trebuie sa inveti sa lucrezi cu ambreajul, sa-l simti. Nu te atinge de acceleratie pana nu incepe masina sa se miste incet-incet din ambreaj, sau macar sa vibreze putin, apoi accelerezi finut, tinand ambreajul in acelasi punct, sau cu o idee mai sus, pana incepe sa se miste masina 1-2m, apoi ridici ambreajul usor pana sus.
Nu te uita la turometru ca n-ai treaba cu el.

| cristimihailov a răspuns:

E chestie de exercitiu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O sa inveti cand ai sa cresti mare si o sa poti face scoala de soferi.

| MariusF23 a răspuns:

Eu nu turez prea mult. maxim 1500 ture ca sa plec de pe loc. Pe de alta parte, tata nu e prea obisnuit cu ambreiajul si pleaca de pe loc cu 3-4000 ture laughing

| usernameinvalid a răspuns:

Depinde si in ce stagiu este masina, normal nu este o anumita turatie care ar trebui sa o folosesti, dureaza foarte putin timp pana te obisnuiesti cu masina respectiva si din instinct o turezi incat sa poti pleca de pe loc fara nici cea mai mica problema. Cu plecarea de pe loc nu ar fi o problema, dar nu te speria daca franezi brusc, frana difera intotdeauna de la o masina la alta, la fel si ambreajul ( motorina -> benzina )