| Agrijan1984 a întrebat:

Salut TPU, mi-a cazut pompa de ulei la un passat b6 din 2008, dupa eram de fata cu mecanicul cand a demontat baia de ulei, a curatat-o si erau bucati de metal in baie. Masina merge, dar cand accelerez mai tare tremura putin motorul, de unde poate sa fi aparut metalul in baie? Eu vreau sa plec in Ro cu masina dar imi e teama.

2 răspunsuri:
| Natalie4u a răspuns:

Bucățile de metal din baia de ulei indică de obicei uzura sau deteriorarea unor piese importante ale motorului, cum ar fi lagărele, pistoanele, arborele cu came sau alte componente. Acest lucru poate duce la probleme de funcționare ale motorului, cum ar fi tremurul atunci când accelerați.

Este important să identificați sursa de metal și să remediați problema înainte de a călători cu mașina. Dacă nu este reparată, problema se poate agrava și poate duce la deteriorarea motorului.

Recomandarea mea este să aveți mașina verificată de un mecanic specializat înainte de a pleca într-o călătorie lungă și să remediați orice problemă de funcționare a motorului înainte de a pleca. Este mai bine să fii precaut decât să ai probleme în mijlocul drumului.